Findeks Kredi Notu Hakkında Merak Ettiğiniz Herşey Burada

Findeks Kredi Notu hakkında tüm merak ettiklerinizi tek bir yazıda topladık ve sizler için çok faydalı olacağımız bu yazımızı hazırladık… Aklınıza takılabilkecek ve öğrenmek isteyeceğiniz tüm soruların cevaplarını bulabileceğiniz bu yazımızı dikkatlice incelemenizi rica ederiz…
.
Findeks Kredi Notumu Neden Bilmeliyim?
.
Daha önce Findeks Kredi Notumu Neden Bilmeliyim? başlıklı yazımızda detaylı bilgiler vermiştik bu konuda….
.
Findeks Kredi Notumu Nasıl Alabilirim?
.
Daha önce hazırlamış olduğumuz Findeks Kredi Notumu Nasıl Alabilirim? başlıklı yazımızda ayrıntılı olarak bu sorunuza cevap bulabilirsiniz…
.
Herkesin Findeks Kredi Notu Var Mıdır?
.
Bankacılık sisteminden son 5 yıl içerisinde Kredi Kartı, Bireysel Kredi ve Kredili Mevduat Hesabı kullanan tüm bireysel kullanıcıların Findeks Kredi Notu hesaplanabilir. Sadece banka hesabı olan fakat hiç kredili ürün kullanmamış kişiler için kredi notu hesaplanmaz. Hesaplanamayan özel durumlar da kredi notu talebi esnasında kullanıcıya bildirilir.
.
Findeks Kredi Notumu Nasıl Artırabilirim?
.
Bu soruyu da daha önceki Findeks Kredi Notumu Nasıl Artırabilirim? başlığı ile yayınlamış olduğumuz yazımızda detaylıca cevaplamış, anlaşılır şekilde bilgilerinize sunmuştuk…
.
Findeks Raporları Hangi Döneme İlişkin Bilgileri Kapsar?
.
Findeks raporları açılış tarihine bakılmaksızın tüm aktif kredilerin ile son 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredi bilgilerini kapsar. Yasal takibe alınmış ancak hala bakiyesi kapanmamış krediler, 5 yıldan daha eski olsa bile rapor kapsamındadır.
.
Rapor Hangi Kurumların Verilerinden Oluşur?
.
Rapordaki veriler, ülkemizde bulunan tüm banka, tüketici finansman, faktoring ve leasing şirketlerinin verilerinden oluşur.
.
Findeks Kredi Notu Hangi Değerler Arasında Değişir?
.
Findeks Kredi Notu 1 ile 1900 değerleri arasında değişmektedir. Bu dağılıma göre 1 en riskli puan iken, 1900 en az riskli puandır.
.
Risk Raporundaki Bilgiler Hangi Sıklıkla Güncellenir?
.
Bilgiler aylık olarak güncellenir. Her finansal kurum bir önceki ay sonu itibariyle müşterilerinin kredi ödeme performansına dönük bilgileri bildirir.
.
Findeks Raporları Hangi Döneme İlişkin Bilgileri Kapsar?
.
Findeks raporları açılış tarihine bakılmaksızın tüm aktif kredilerin ile son 5 yıl içerisinde kapanan tüm kredi bilgilerini kapsar. Yasal takibe alınmış ancak hala bakiyesi kapanmamış krediler, 5 yıldan daha eski olsa bile rapor kapsamındadır.
.
Risk Raporumdaki Bilgiler Hatalı, Ne Yapmalıyım?
.
Risk Raporundaki bilgilerin doğru olmadığını düşünüyorsan, hemen bu linkteki formu kullanarak raporundaki hatanın giderilmesini sağlayabilirsin. Buradan yapacağın bildirimler 24 saat içerisinde sonuçlandırılıp işlemin tamamlandığına ilişkin bilgiler e-posta adresinize iletilir.
.
Risk Raporu Hangi Bilgileri İçermektedir?
.
Risk Raporu bireysel ve ticari olmak üzere 2 ana bölümden oluşur. Bireysel, rapor bölümünde birey olarak bankalarla tüketici finansman şirketlerinden, kullanılmış ve halen kullanılmakta olan kredi-kredi kartı ile kredili mevduat hesaplarına ilişkin bilgiler yer alır. Ticari bölümde ise yine bankalardan kullanılmış ya da kullanılabilecek olan nakdi-gayrinakdi ve diğer limit ve riskler ile bunlara ilişkin geri ödeme performansları yer alır. Ayrıca ticari bölümde, bankacılık risklerine ek olarak kişi ve kurumların varsa leasing ve faktoring kredilerine ilişkin bilgiler de bulunur . Her türlü kredili ürün bilgisi finans kuruluşları tarafından düzenli olarak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’ne iletilir ve bu bilgiler Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenerek rapora konu edilir.
.
Çek Endeksinin Parametreleri Nelerdir?
.
Çek Endeksi, son 36 ay içerisinde keşide edilen çeklerin frekansı, günümüze yakınlığı, tutarları ve adetlerine bağlı olarak sıralanmasıyla hesaplanır.
.
Çek Endeksi Hangi Değerler Arasında Değişmektedir?
.
Çek Endeksi 0 ile 1.000 puan arasında değişir. Çek sahibi kişi ya da kurum keşide ettiği hiçbir çeki ödemezse Çek Endeksi 0, tüm çeklerini öderse 1.000 ‘dir. Bununla beraber kişinin arkası yazılmış, ancak halen ödenmemiş 1 tane dahi çeki mevcut olması halinde çek endeksi 1 ile 500 puan arasında gerçekleşir. Arkası yazılmış ancak sonradan ödenmiş çeki bulunan kişi ya da kurumlara ait Çek Endeksi 501-999 arasında gerçekleşir.
.
Çek Raporu Hangi Bilgilerden Oluşur?
.
Çek Raporu’nda, Kişinin çek hizmeti aldığı bankalar, son 1-3-6-12 ayda ödenmiş, karşılıksız çıkmış ve sonradan ödenmiş ya da karşılıksız çıkmış ancak hala ödenmemiş çeklerin adet ve tutarları, Bankacılık sektörüne tahsil ve teminat amacıyla verilmiş ileri vadeli çeklerinin adet, vade ve tutarları, Kişinin henüz keşide etmediği veya etse bile bankacılık sistemine henüz aktarılmamış, kullanılabilir durumdaki çek yapraklarının sayıları yer alır. Bunlara ek olarak son 5 yıldaki keşide edilen çeklerin en düşük, en yüksek ve ortalama çek tutarları bazında dağılımı ile karşılıksız çıkmış çeklerinden en fazla 50 adedinin listesi yer alır.
.
Çek Raporları Hangi Döneme İlişkin Bilgilerden Oluşur?
.
Çek Raporları karşılıksız çeklerde 2009 sonrası, ödenmiş çeklerde ise 2007 sonrasındaki verilerden oluşur.
.
Çek Raporlarındaki Bilgiler Hangi Sıklıkla Güncellenir?
.
Çek raporlarındaki veriler günlük olarak güncellenir.
.
Diğer Kişilerden Onay Nasıl Alınır?
.
Onay süreci Kredi Kayıt Bürosu A.Ş tarafından iki şekilde işletilebilir. Birinci yöntem, ön onaylı süreçtir. Bu süreçte rapor sahibi, raporu talep eden kişi ya da kuruma Findeks Üyelik Sistemi’nde Paylaşım Ayarlarını kullanarak raporunun paylaşılmasını istediği kişi ya da kurumun TCKN veya VKN’sini tanımlayarak ön onay verebilir. İkinci yöntem ise Findeks üyelik sistemine giriş yaparak, rapor sahibinin bankalardan temin edilen telefon numarasına atılan SMS’e olumlu cevap vermesi ile gerçekleştirilir.
.
Diğer Kişi Raporunun Alınabilmesi İçin Rapor Sahibinin de Üye Olması Gerekir mi?
.
Raporu talep edilen kişinin gerçek kişi olması durumunda ilgili kişinin sisteme üye olması zorunlu değildir. Raporu talep edilen kişinin tüzel kişi olması durumunda ise her iki tarafın da sisteme üye olması zorunludur.
.
Üyelik sözleşmesine nasıl ulaşabilirim?
.
Sözleşmeleree aşağıdaki linklere tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Türkçe üyelik sözleşmesi
İngilizce üyelik sözleşmesi
Risk ve çek Raporları Veri Seti İçeriği
.
Findeks Kredi Notu ve Çek Risk Raporları hakkında aklınıza gelebilecek tüm sorulara bu yazımızda yanıt aramaya çalıştık… Ancak bizim izah ettiğimiz konular ve yukarıdaki sorular dışında Findeks Kredi Notu ve Çek raporları hakkında sorularınız olursa aşağıdaki yorum kısmı aracılığı ile bizlere iletebilirsiniz… Www.banka-kredileri.com ailesi olarak sorularınızı en kısa zamanda cevaplandırmaya gayret göstereceğiz…

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir