Fitch ‘ten Halkbank ‘a Güzel Haber Geldi

Fitch ‘ten Halkbank ‘a Güzel Haber Geldi

Fitch ‘ten Halkbank ‘a güzel haber geldi. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Halkbank ‘ın kredi notunu teyit etti. Halkbank için güzel haber ise Fitch tarafından yapılan açılamada gizliydi. Fitch Ratings, Halkbank ‘ın finansal kapasite notunu negatif izlemeden çıkardığını duyurdu.

Fitch ‘ten Halkbank ‘a Güzel Haber Geldi

Halkbank ‘ın kredi notunu “B+” olarak teyit ettiğini duyuran Fitch Ratings, bankanın finansal kapasite notunu (VR) negatif izlemeden (RWN) çıkardığını belirtti. Uluslarası kredi derecelendirme kuruluşu tarafından yapılan açıklamada, Halkbank ‘ın uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun ise “B+” olarak teyit edildiği ifade edildi.

Fitch Ratings açıklamasında Halkbank’ın finansal kapasite notunun ise negatif izlemeden çıkarılarak “b+” olarak teyit edildiği belirtildi. Aynı açıklamada Halkbank ‘ın uzun vadeli kredi notu görünümünün ise negatif olduğu belirtildi.

Fitch Ratings açıklamasında şu ifadelere yer verildi; ” Bankanın finansal kapasite notunun negatif izlemeden çıkarılması, Fitch ‘in Halkbank ‘ın bağımsız kredi profiline yönelik ABD ‘deki potansiyel soruşturmalara ilişkin anlık risklerin azaldığı yönündeki değerlendirmesini yansıtmaktadır. Fitch, bankanın finansal kapasite notunu 2018 yılının Ocak ayında negatif izlemeye almıştı. ”

Halkbank’ın Riskleri Azaldı

Açıklamada o dönem Halkbank ‘ın ABD tarafından birtakım cezalandırıcı önlemlere veya cezalara maruz bırakılabileceğinin düşünüldüğü belirtildi. Fitch Ratings açıklamasında şu ifadelere yer verildi; ” Soruşturmaya ilişkin aradan geçen zaman ve bu sürede soruşturmaya ilişkin bir açıklamanın olmaması nedeniyle tamamen ortadan kalkmamış olsa da biz bu risklerin azaldığına inanıyoruz. “

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir