Fitch’ten Türkiye’ye Güzel Haber

Fitch’ten Türkiye’ye Güzel Haber

7 yıl aradan sonra kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’ten Türkiye’ye güzel haber geldi. Son 7 yıldır Türkiye ekonomisi hakkında her seferinde olumsuz değerlendirmelerde bulunup not indiren Fitch, uzun aradan sonra ilk olumlu değerlendirmede bulundu. Fitch, Türkiye ‘nin kredi notunu ‘BB-‘ olarak teyit ederken, görünümünü ise ‘negatif’ten ‘durağan’a çekti.

Fitch’ten Türkiye’ye Güzel Haber

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ‘ye ilişkin yeni değerlendirmesini açıkladı. Değerlendirmeye göre Fitch, Türkiye ‘nin kredi notunu ‘BB-‘ olarak teyit ederken, görünümünü ise ‘Negatif’ten ‘Durağan’a revize etti.

2020 yılı enflasyon tahminini % 12 olarak açıklayan Fitch, aynı yıl için % 3,1 oranında büyüme bekliyor. 2021 yılı için ise enflasyonu % 10 olarak tahmin eden kuruluş, 2021 için büyüme tahminini ise % 3,6 olarak açıkladı. Türkiye ekonomisinin dengelenme konusunda ilerleme kaydettiğini ifade eden Fitch, dış finansman ihtiyacının yüksek olduğuna dikkat çekerek “kırılganlık kaynağı” olduğunu belirtti.

Temmuz Ayında Türkiye’nin Kredi Notu Düşürülmüştü

Son olarak geçtiğimiz Temmuz ayında Türkiye ‘nin kredi notunu BB ‘den BB- ‘ye düşüren Fitch, not görünümü ise negatif olarak teyit etmişti.  Fitch bu kararlarına gerekçe olarak ise Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ‘nın görevden alınmasını ve S-400 ‘ler nedeniyle ABD ‘den olası yaptırım riskini not indirimine gerekçe olarak göstermişti.

Fitch'ten Türkiye'ye Güzel Haber

7 Yıl Sonra İlk Olumlu Adım

Fitch, bugün yayınlamış olduğu değerlendirmesi ile ise 7 yıl aradan sonra ilk kez Türkiye ‘nin ekonomi karnesine ilişkin olumlu bir değerlendirmede bulundu. Fitch, en son 2012 yılı Kasım ayında Türkiye ‘nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmiş ardından kredi notu ya da görünümüne ilişkin yükseltme yapmamıştı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir