Fortisbank KOBI'lere 2 Saniyede Kredi Veriyor

Fortisbank KOBI'lere 2 Saniyede Kredi Veriyor

Fortis, bankacılık sisteminde yarım saat ile 2 saat arasında değişen kredi onay sürecini KOBİ müşterileri için 2 saniyeye düşürdü. Uygulama, 250 bin YTL’ye kadar olan KOBİ kredileri için söz konusu.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) bankacılığında kredi onay süreci 2 saniyeye düştü. Fortis Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Metin Karabiber, geliştirdikleri “yazılım çözümü” ile Türk bankacılık sisteminde yarım saat ile 2 saat arasında değişen kredi onay sürecini mevcut KOBİ müşterileri için 2 saniyeye düşürdüklerini söyledi. Uygulamanın 250 bin YTL’ye kadar ki KOBİ kredileri için geçerli olduğunu belirten Karabiber, “Bir KOBİ sahibi, sabah 9’da kredi kullanmaya karar verdiğinde iki saniye içinde parası hesabına yatıyor” dedi. Gelecek yıl bu modeli Avrupa kapsamında bankalara da anlatacaklarını ifade eden Karabiber, 2009’da birçok kredi sürecinde limitleri yükseltirken, onay sürelerini de en kısa zaman dilimlerine çekmeyi öngördüklerini söyledi. 2009 sonuna kadar üç fazda bu programı tamamlamış olacaklarını ifade eden Karabiber, bu sürecin grup kredilerine kadar gidebileceğini kaydetti.

Bu hız Avrupa’da yok
Ürün çeşitlliliğinin önemli olmakla birlikte KOBİ müşterilerinin bankalardan bekledikleri en önemli hizmetin hız olduğunu savunan Karabiber, bu alanda Avrupa’da bile olmayan devrim niteliğinde bir uygulamaya imza attıklarına dikkat çekti. Fortis’in Türkiye’de gelecek stratejisinin perakende bankacılıkta büyümek olduğunun altını çizen Karabiber, “Perakende bankacılıkta en önemli büyüme alanımız da KOBİ bankacılığı ve bireysel bankacılık hizmetleri olacak. KOBİ’leri Türkiye ekonomisinin de gelecekte en büyük itici gücü olarak görüyoruz” dedi. Türkiye’de 2 milyona yakın KOBİ tanımı içine giren müşteri kitlesinin bulunduğunu ve her yıl bu gruba ortalama 30 bin yeni KOBİ şirketinin katıldığını belirten Karabiber, bu rakamın içinde büyüme potansiyeli taşıyan en büyük grubu 1.7 milyonluk sayıyla “esnaf” kesiminin oluşturduğunu söyledi.

Kredilerin yüzde 30’u KOBİ’lere
Fortis’in KOBİ müşterisi sayısının da 250 bine ulaştığını ifade eden Karabiber, “Bu müşterilerin 150 bini ile aktif bir çalışma içindeyiz. Her ay en az 4-5 bin yeni KOBİ müşterisi kazanıyoruz. Son verilerle 2.5 milyar YTL civarında KOBİ kredi portföyümüz var. Toplam kredilerin yüzde 30’u KOBİ kredilerinden oluşuyor. Bu oranla genel sektör ortalamasının üç katı üzerindeyiz. Bu da bankanın rotasını iyi gösteren bir sonuç” açıklamasında bulundu. 2008 hedeflerinin KOBİ kredilerinde 4 milyar YTL stoka ulaşmak olduğunu ifade eden Karabiber, ağustos itibariyle bakıldığında yıl sonu hedeflerine rahatlıkla ulaşabileceğini söyledi.

Her yıl 50 şube açacak
Fortis’in 147’si İstanbul’da olmak üzere Türkiye’de toplam 300 şubesi olduğunu ve 248’inde fiilen KOBİ bankacılığı yapıldığını söyleyen Karabiber, “Bunların içinde 20 tanesi Ankara İvedik OSB, Ostim, İzmit, İzmir Toptancılar gibi doğrudan sanayi bölgeleri içinde yer alıyor. Toplam şubelerimizin yüzde 10’u sanayinin kalbinde.” dedi. Bu yıl 50 yeni şube daha açmış olacaklarını ifade eden Karabiber, 2011 yılına kadar her yıl ortalama 50 şube açmayı ve bu şubelerin de perakende bankacılık verecek şubeler olmasını planladıklarını kaydetti. Karabiber, Fortis’in sanayi bölgesi şubeleri yanı sıra ticaretin yoğun olduğu merkezlerde de şubelerinin olacağını ve büyüme modelinin bu şekilde bir rota izleyeceğini vurguladı.

KOBİ 2 saniyede nasıl kredi alır
* Bankalardaki uygulamada KOBİ müşterisine limitleri uygun, teminatları tamamsa yarım saat ile 2 saat arasında kredi onayı çıkıyor ve para hesaba geçiyor.
* Fortis’in uygulamasında, KOBİ’nin limiti uygun ve teminatları tamamsa kredi, almak için karar verdiği an ile kredinin hesaba geçtiği an arasında sadece 2 saniyelik bir süre geçiyor.
* KOBİ müşterisi isterse saat 9.00’da işe başladığında ya da mesai bitimine dakikalar kala iki saniye içinde kredisini alabiliyor.
Fortis, bankacılık sisteminde yarım saat ile 2 saat arasında değişen kredi onay sürecini KOBİ müşterileri için 2 saniyeye düşürdü.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir