Garanti Bankasi'ndan Yabancilara Mortgage Kredisi

Garanti Bankasi'ndan Yabancilara Mortgage Kredisi

Garanti Bankası, Türkiye’de ev almak isteyen yabancı uyruklulara “non-resident mortgage” isimli döviz kredisi hizmetini tekrar uygulamaya koydu.

Garanti Bankası, yabancılara gayrimenkul satışına ilişkin kanun maddelerinin yeniden düzenlenmesiyle birlikte tekrar uygulamaya koyduğu non-resident mortgage hizmetiyle yabancı uyrukluların Türkiye’den satın alacakları konutlar için, YTL’ye veya dövize endeksli mortgage kredisi verecek. Bu çerçevede Banka, non-resident mortgage kredisi ile maksimum 240 ay vade ve 500 bin YTL veya karşılığı tutarında döviz kredisi kullandırılacak.

Garanti Mortgage Genel Müdür Yardımcısı Burak Ali Göçer, özellikle en büyük potansiyelin Akdeniz Bölgesi’nde olduğuna işaret ederek, bu bölgeleri tercih eden Rus, İngiliz, Alman ve Hollandalıların, non-resident ürününe ilgi gösterdiklerini kaydetti.

Yabancılara mülk satışını yeniden düzenleyen kanunu da değerlendiren Göçer, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye’de yabancılara ilişkin büyük bir potansiyel var. Bugüne kadar İspanya’da yabancılara 2,5 milyon adet konut satışı yapılmış, Türkiye’de ise bu 50-60 binler seviyesinde. Türkiye’nin kalıcı yatırımlara, gelire ihtiyacının olduğu dönemde yabancılara konut satışının önünün açılması sevindirici. 20’den fazla çeşitle Türkiye’de en fazla mortgage ürünü sunan bankayız. Vatandaşlarımızın yanı sıra yabancı ülkelerde yerleşik Türklere ve yabancı uyruklulara Türkiye’de ev sahibi olma imkanı sunuyoruz.”

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir