Google Kurucuları Görevden Ayrıldı

Google Kurucuları Görevden Ayrıldı

Google kurucuları görevden ayrıldı.. Özellikle son 20 yıla damgasını vurmuş tabiri caizse tüm dünyada yediden yetmişe herkes tarafından bilinen Google ‘da beklenmeyen bir gelişme oldu ve şirketin kurucuları yönetimi bırakma kararı aldılar. Google kurucusu olarak her kesim tarafından tanınan Larry Page ve Sergey Brin görevlerini Hindistan doğumlu Sundar Pichai ’ye devretti.

Google Kurucuları Görevden Ayrıldı

Dünyanın en değerli şirketlerinden olan Google ’da şirketin kurucuları yönetimden ayrılma kararı aldılar. Amerika Birleşik Devletleri merkezli teknoloji devi Google kurucuları Larry Page ve Sergey Brin, Google ‘ın sahibi olan Alphabet şirketinin icra kurulu başkanlığı (CEO) ve başkanlığı görevlerinden ayrılacaklarını açıkladı.

Larry Page ve Sergey Brin, şirketin yönetim kurulunda kalmaya devam edecekler. Google Kurucuları Google ’ı üniversitedeki yurt odalarında hayata geçirmiş ve 1998 yılında ABD ‘nin California eyaletinde bir garajda kurmuşlardı.

Google ‘ın Yeni CEO ‘su Sundar Pichai

Google ‘ın CEO ‘su Sundar Pichai, Alphabet ‘in de CEO ‘su olarak ikilinin yerini alacak. Alphabet 2015 yılında Google ve sahibi olduğu şirketlerin yeniden yapılandırılması amacıyla kurulmuştu. Alphabet’ten yapılan açıklamada şirketin ” daha temiz ve daha hesap verebilir ” bir şekilde işleme hedefinde olduğu yer aldı.

İkisi de 46 yaşında olan yöneticiler “artık yönetim yapımızı basitleştirmenin doğal zamanı gelmişti” dedi: ” İkimiz de, şirketi bizden daha iyi yönetecek biri gördüğümüzde yöneticiliği bırakmak istemeyen insanlardan değiliz. Alphabet ve Google’ın iki CEO ve başkana ihtiyacı artık yok. ”

Page ve Brin şirkete tavsiye veren ve sevgilerini gösteren fakat günlük işleyişlerine karışmayan birer ebeveyn gibi olacaklarını, şirket yönetimini Pichai’den daha iyi bir şekilde yapacak kimse olmadığını ifade etti.

Google Kurucuları Görevden Ayrıldı

Google CEO’su Sundar Pichai Kimdir ?

Hindistan’da doğan 47 yaşındaki Pichai ülkesinde mühendislik okudu. ABD’de Stanford Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi’nde okuduktan sonra 2004’te Google’a katıldı. Yeni görevi hakkında kısa bir açıklama yapan Pichai çok heyecanlı olduğunu ifade ederken, “Kurucularımız, dünyaya katkı sağlayabilmemiz için bize çok büyük bir şans verdi. Onlar sayesinde zamansız bir görevimiz var” dedi.

1998 yılında internette bir arama motoru olarak kurulan Google, şu anda video platformu Youtube’dan insansız araç üreten Waymo’ya birçok alanda faaliyet gösteren bir teknoloji şirketi. Google’ın Aralık 2019 yılındaki piyasa değeri 894 milyar Amerikan Doları ve dünyanın en değerli şirketlerinden biri konumunda.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir