Halkbank Esnaf Destek Paketi Büyük İlgi Görüyor

Halkbank Esnaf Destek Paketi Büyük İlgi Görüyor

Halkbank Esnaf Destek Paketi büyük ilgi görüyor.. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, pandemi haline gelen Covid-19 salgının ekonomik etkileri ile mücadele edilmesi amacı ile Halkbank tarafından sunulan destek kapsamında sağlanan işletme kredisinden 700.000 esnafın faydalandığını ifade ederek, kullandırılan kredi miktarının 17,2 milyar TL ‘ye ulaştığını belirtti.

Halkbank Esnaf Destek Paketi Büyük İlgi Görüyor

Halkbank Esnaf Destek Paketi ile alakalı açıklamalar yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ticari faaliyetleri Kovid-19 salgınının olumsuz etkilerinden korumak üzere ” Ekonomik İstikrar Kalkanı ” paketi kapsamında önemli destekler sağlandığını belirtti. Bu kapsamda esnaf ve sanatkarlara yönelik Halkbank tarafından sunulan ” Esnaf Destek Paketi” ne değinen Ruhsar Pekcan, ” Yıllık yüzde 4,5 faiz oranlı, 36 aya kadar vadeli, 6 aya kadar ödemesiz Halkbank kredilerinden yararlanan 700 bin esnafımız 17,2 milyar lira kredi kullandı. Bunun 4 milyar TL ‘si Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar, Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) kanalıyla garanti edildi, 13,2 milyar TL ‘si de doğrudan Halkbank tarafından kredilendirildi ” şeklinde konuştu.

Esnafın Kredileri de Ertelendi

Pekcan, 25.000 TL ‘ye kadar limitli, 3 aya kadar ödemesiz 12 aya kadar vadeli olarak düzenlenen ” Paraf Esnaf Kart ” desteğinden de 530.000 esnafın yararlandığını ve 10 milyar TL tutarında limit tahsis edildiğini kaydetti. Gelen talepler doğrultusunda esnafın Mart, Nisan ve Mayıs aylarına ait kredi ödemelerinde faizsiz 3 ay erteleme sağlandığını hatırlatan Pekcan, ” Bu kapsamda 3,5 milyar TL ‘lik öteleme gerçekleştirdik ” ifadelerini kullandı.

Halkbank Esnaf Destek Paketi Büyük İlgi Görüyor

Esnafın Yanında Olmaya Devam Edeceğiz

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan,, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan ‘ın her zaman esnafın yanında olduğunu vurgulayarak, devletin imkanları ölçüsünde esnafın taleplerinin dinleneceğini ve birlikte sorunlara çözüm bulacaklarına dikkati çekti. Covid-19 salgını sürecinde video konferans yöntemiyle istişare toplantılarını sürdürdüklerine işaret eden Pekcan, esnaf ve sanatkar odaları, birlikleri ile görüşmeler yaptıklarını, taleplerini, önerilerini, şikayetlerini dinlediklerini belirtti.

Pekcan, Ticaret Bakanlığı olarak esnafın taleplerinin takipçisi olduklarını ifade ederek, bakanlığın görev alanındaki konulara çözüm üretmeye çalıştıklarını, diğer bakanlıkların görev alanındaki konuları ise ilgili bakanlıklara ileterek takip ettiklerini de belirtti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir