Halkbank’tan Ekonomiye Kredi Dopingi

Halkbank’tan Ekonomiye Kredi Dopingi

Halkbank’tan ekonomiye kredi dopingi.. Halkbank, geçtiğimiz yılda toplam kredilerini bir önceki yıl sonuna göre % 28 oranında artırarak 333,6 milyar Lira ‘ya yükseltti. Halkbank ‘ın KOBİ kredilerini de içeren toplam ticari kredileri aynı dönemde % 31,6 artarak 288,9 milyar Lira ‘ya çıktı.

2017 yılının sonuna oranla % 28,8 oranında artırdığı toplam mevduatını 248,9 milyar Lira ‘ya yükselten Halkbank ‘ın bilanço büyüklüğü ise; % 23,9 oranında artış göstererek 378,4 milyar Lira ‘ya yükseldi. 2019 yılında da Esnaf ve Sanatkârlar ile KOBİ ’lerin en büyük destekçisi olmayı hedefleyen Halkbank, KOBİ kredileri alanındaki pazar payını da % 15,9 ’a çıkardı.

Halkbank’tan Ekonomiye Kredi Dopingi

Halkbank, 80. yılını kutladığı geçtiğimiz yılda da ülke ekonomisine değer katmayı sürdürdü. Halkbank toplam krediler sıralamasında 3. sıraya yükseldi. Toplam mevduatını % 28,8 oranında yükselterek, pazar payını da % 11,5 ‘e çıkarmayı başaran Halkbank güçlü kaynak yapısını koruyarak bilanço kalitesini daha da artırdı.

Halkbank Genel Müdürü ‘nden Önemli Açıklamalar

Müşterilerinin faaliyet alanlarındaki her türlü talep ve ihtiyacına özel çözümler üreterek, ülke ekonomisine güçlü desteklerini sürdürdükleri bir sene geçirdiklerine dikkat çeken Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan şu açıklamaları yaptı:

“Halkın bankası Halkbank olarak önceliğimiz müşterilerimize temas etmek, onları dinlemek, ihtiyaçlarını doğru tespit edip yerinde çözüm önerileri getirmektir. 80. yaşımıza yakışan bir performans gösterdiğimiz 2018 yılında da Bankamız, Türkiye’de esnaf ve KOBİ’lerin en güçlü destekçilerinden biri olmuştur. Güçlü mali yapımızı koruyarak yürüttüğümüz özverili faaliyetler piyasa istikrarına katkı sağlamış, Bankamız ismini taşımaktan gurur duyduğumuz halkımıza kaliteli hizmet vermenin onurunu yaşamıştır. Toplam kredilerimizde ve toplam mevduatımızdaki yüksek artış, ekonomideki nakit akışının garantörlerinden biri olduğumuzu bir kez daha göstermiştir.”

KOBİ Kredileri ‘nde Önemli Pazar Payı

İşletmelerin gayrinakdi ya da nakdi krediye ihtiyaç duydukları anda akla gelen ilk bankalardan biri olduklarını ifade eden Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, KOBİ nakdi kredilerindeki pazar payını % 15,9 ‘a yükselttiklerinin altını çizerek şu ifadeleri kullandı:

“Bankacılık faaliyetlerimizi kamu, finans sektörü ve reel kesim arasında koordineli çalışmayı öngören (YEP) Yeni Ekonomi Programına bağlı kalarak yürütmekteyiz. Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı krediler, Türkiye Odalar ve Borsalar Biriliği (TOBB) işbirliğiyle hayata geçirilen Nefes Kredisi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile imzaladığımız ihracat seferberliği protokolü sektörel işbirliği içerisinde yaptığımız çalışmaların verimli örnekleri olmuştur. 40.000 işletmenin faydalanması planlanan KOBİ Değer Kredisi kullandırımında da, Nefes Kredisi ve Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı kredilerde olduğu gibi yine üst sıralarda yer alacağız.

Kredi kart borçlarının yeniden yapılandırılması amacıyla sunduğumuz Halk Destek Kredisi ile de piyasa istikrarına güçlü bir katkı sağlayacağız. Ayrıca, diğer kamu bankalarının da desteğiyle hayata geçirilen konut kampanyası, imar barışı ve bedelli askerlik kredisi gibi birçok ürünümüz iç piyasanın canlılığına önemli katkılarda bulunmuştur. Nakdi kredilerde bu yıl önceliğimiz yine KOBİ’ler olacak, Türkiye ekonomisine verdiğimiz destekler ülkemizi daha da ileri taşıyacaktır.”

Halkbank ‘tan Esnaf ve Sanatkara Önemli Destek

Halkbank ‘ın kuruluş misyonuna uygun olarak esnaf ve sanatkârlara kesintisiz destek verdiğini belirten Arslan, esnafa 2019 yılında 22 milyar Lira kredi kullandıracaklarını açıklayarak şu ifadeleri kullandı:

“Halkbank ile esnaf arasında çok güçlü bir bağ vardır. Halkbank ‘ın temel hedefi esnafın KOBİ ‘ye KOBİ ‘nin büyük sanayi erbabına dönüşmesidir. 2002 ile 2018 yılları arasında 1,8 milyon esnafa 93,5 milyar Lira kredi kullandırdık.  Ayrıca yüzbinlerce işletmenin faaliyetlerini nakit sıkıntısı yaşamadan sürdürebilmesine katkı sağladık. Geride bıraktığımız yıl 218.000 esnaf, yaklaşık 19 milyar Lira değerindeki kredimizden yararlandı. 2019 yılında da 350.000 esnaf ve sanatkâra 22 milyar Lira kredi kullandıracağız.”

Üreten Türkiye ‘nin Bankası Halkbank

Osman Arslan, Halkbank ‘ın 80. yılında büyük ölçüde sahada olduklarına ve reel sektör temsilcileriyle sık sık bir araya geldiklerine dikkat çekerek şu açıklamaları yaptı:

“Geçtiğimiz yıl başta Üreten Türkiye Buluşmaları olmak üzere, yurt genelinde birçok etkinlikte iş dünyası ile bir araya geldik. İhracat kapasitesi yüksek (OSB) Organize Sanayi Bölgeleri ‘nde, yüz yüze bankacılık anlayışımız çerçevesinde Ortak Akıl Toplantıları düzenledik. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) ile birlikte reel sektör temsilcileriyle diyalogu güçlendirme toplantıları yaptık. İş dünyasının desteklenmesi konusunda çalışmalarımızda yol gösterici olan bu etkinliklerde, sanayimizin gelişimi için neler yapabileceğimiz konusunda sektör temsilcilerinin görüşlerini aldık. Sahada geçirdiğimiz 2018 ‘de, hedef birliği içinde olduğumuz 5.000’in üzerinde esnaf, KOBİ ve sanayiciye temas ettik. Üreten Türkiye’nin üretken Bankası olarak 2019 ‘u da sahada geçireceğiz. Üreten Türkiye buluşmaları’na Gaziantep ve Eskişehir ‘le başladık, ilk çeyrek sonuna kadar en az altı ilde daha sanayicilerimiz, KOBİ’lerimiz ve esnafımızla bir araya geleceğiz.”.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir