Hangi İhtiyaçlar İçin Eğitim Kredisi Çekilebilir?

Hangi İhtiyaçlar İçin Eğitim Kredisi Çekilebilir?

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi adından da anlaşılacağı üzere bankanın kişinin ihtiyaçlarına yönelik temin edilen bir kredi çeşididir. İhtiyaç kredisi kendi içinde kollara ayrılmaktadır. Bu kredinin tatil için olanından tutun eğitim için olanına kadar daha bir çok seçeneği bulunmaktadır. Bu kredinin her bankada farklı alt kolları bulunabilmektedir. İhtiyaç kredisi genellikle ne yüksek ne de düşük tutarlı bir kredidir orta ayarlıdır. İhtiyaç kredisine başvurmak için ilk yapmanız gereken hangi bankadan kredi alacağınızı seçmektir. Banka seçimi oldukça önemlidir zira her bankanın kendine ait belirli olumlu ve olumsuz özellikleri bulunmaktadır. Eğer herhangi bir bankada zaten bir hesaba veya kredi kartına sahipseniz bu bankadan kredi almanız bizce daha uygun olacaktır.

ihtiyac-kredisi-nedir.jpg

Farklı bir bankada tekrar bütün işlemleri baştan yapacağınıza hali hazırda hesabınız bulunan bir bankadan kredi çekmeniz sizin için oldukça basit olacaktır. Hangi bankadan kredi çekeceğinize karar verdikten sonra yapmanız gereken şey ihtiyaç kredisi kategorisinde hangi krediyi alacağınızdır. Daha önceden d belirttiğimiz gibi ihtiyaç kredisi kendi içerisinde bir çok kola yrılır bu yüzden sizin için en uygun olanı seçmelisiniz. Diyelim ki çocuğunuz üniversitede okuyan bir genç ve şehir dışında okuyup kalıyor. Ne yazık ki maddi durumunuz yeterli olmadığından finansal anlamda çocuğunuza yardımcı olamıyorsunuz. Bu durumdan kurtulmak için ve yükünüzü bir nebze olsun hafifletmek için eğitim kredisine başvurabilirsiniz. Eğitim kredisinin faiz ve vade oranı bankadan bankaya farklılık göstrdiği gibi verilen miktarda değişiklik göstermektedir. 

dusuk-faizli-ihtiyac-kredisi-veren-bankalar.png

İhtiyaç Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

İhtiyaç kredisi alabilmek için gerekli şartları sağlamanız gerekmektedir. Bu şartlar diğer kredileri de alabilmeniz için gerekli olan şartlardır. Her bankada ortak olan şartların yanı sıra bankaların kendilerine ait kredi şartları da bulunabilmektedir. Gerekli şartlara örnek vermek gerekir ise öncelikle herhangibir kredi alabilmeniz için reşit olmanız gerekmektedir. İkinci olarak düzenli bir gerlirinizin olması gerekmektedir. Bunun nedeni bankanın size verdiği krediyi geri alabileceğine dair bir güvencedir. Yukarıda belirtilen bu iki madde gibi daha bir kaç madde daha bulunmaktadır.

ihtiyac-kredisi-vade-uzatimi.jpg
 

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir