Haziran Ayı Enflasyon Rakamları Belli Oldu

Haziran Ayı Enflasyon Rakamları Belli Oldu

Merakla beklenen Haziran ayı enflasyon rakamları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu ( TÜİK ), bugün hem emekliler hem de çalışanlar tarafından büyük bir merakla beklenen Haziran ayına ilişkin enflasyon verilerini açıkladı. TÜİK verilerine göre tüketici fiyat endeksi ( TÜFE ) 2019 Haziran döneminde aylık % 0,03, yurt içi üretici fiyat endeksi ( Yİ – ÜFE ) de aynı dönemde % 0,09 arttı.

Haziran Ayı Enflasyon Rakamları Belli Oldu

Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran 2019 dönemi tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ve yurt içi üretici fiyat endeksini açıkladı. Açıklamaya göre; TÜFE’de (2003=100) Haziran ayında bir önceki aya göre % 0,03, bir önceki yılın Aralık ayına göre % 5,01, bir önceki yılın aynı ayına göre % 15,72 ve 12 aylık ortalamalara göre ise  % 19,88 artış gerçekleşti.

Açıklanan verilere göre aylık en yüksek artış % 2,65 ile lokanta ve oteller grubunda oldu. Ana harcama grupları itibarıyla geçtiğimiz ay endekste yer alan gruplardan, çeşitli mal ve hizmetlerde % 1,86 artış gözlendi. Eğitimde % 1,50, sağlık ve ev eşyasında % 0,57 artış gerçekleşti. Haziran ayında aylık en fazla düşüş gösteren grup % 1,65 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu. Ana harcama grupları itibarıyla Haziran ayında endekste yer alan gruplardan giyim ve ayakkabıda % 1,57 ve eğlence ve kültürde ise % 0,04 düşüş gerçekleşti.

En Fazla Artış Mal ve Hizmetler Grubunda

Yıllık bazda en fazla artış % 26,88 ile çeşitli mal ve hizmetler grubunda gerçekleşti. TÜFE’de, bir önceki yılın aynı ayına göre ev eşyası % 22,51, lokanta ve oteller % 20,84 oranında arttı. Alkollü içecekler ve tütün % 19,24 ve gıda ve alkolsüz içecekler % 19,20 ile artışın yüksek olduğu diğer ana harcama grupları oldular.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir