Hesabımdaki Para Kredi Ödemesi İçin Çekilir mi?

Hesabımdaki Para Kredi Ödemesi İçin Çekilir mi?

Kredi ödemeleri yıllarca süren vadeleri ve ödeme planlarıyla banka müşterilerinin en dikkat etmesi gereken borçlar olarak öne çıkıyor. Fakat ödemelerin yapılmadığı durumlarda kredi ödemesi için farklı yöntemler kullanılabilir. Hesaptan para çekilmesi bu yöntemlerden en bilineni. Çoğu kişi haberim olmadan hesabımdan para çekilmiş diyerek bankalara şikayet başvurusunda bulunuyor. Peki hesaptaki para kredi ödemesi için kullanılabilir mi?

bankadan-para-cekme.jpg

Yasal Açıdan Mümkün Mü?

Öncelikle belirtilmesi gereken nokta bankaların müşteri hesaplarından habersiz olarak para çekemeyeceğidir. Kredi ödemesi için banka hesabımdan para çekilmiş diyerek bankaya başvuran kişilerin çoğu aslında bu işleme onay verdiklerinden habersizdir. Bankalar yaptıkları kredi sözleşmelerinde kendilerini güvenceye almak pek çok madde eklerler. Banka ile yapılan sözleşme metninde pek çok şart kabul edilmektedir ve bankalar kredi ödemesinin gecikmesi durumunda hesaptan para çekilmesine izin verildiğini belirten bir maddeyi sözleşmeye ekleyebilirler. Böyle durumlarda sözleşmeyi kontrol etmek ve bu iznin verilip verilmediğini belirlemek yeterli olacaktır.

Hesaptan Çekilen Miktar Bütün Borç Miktarı Olabilir Mi?

Bankalar ödeme planlarına uymakla yükümlüdür. Bir kredi ödemesinin geciktirilmesi durumunda ilgili banka hesabındaki tutar bütün krediyi kapatmaya yetse bile bankalar sözleşmelerine uyarak aylık taksit tutarını alacaktır.  Eğer kredi borcu uzun zamandır ödenmiyorsa ve yasal süreçler sonucunda haciz işlemi başlatıldıysa banka yine sözleşmeye uygun olarak borcunu tahsil etmek amacıyla paraya el koyabilir.

hesabimdaki-parayi-kredi-odemesi-icin-ceker-mi-banka.jpgotom

Farklı Bir Bankadaki Hesabımdan Para Çekilebilir Mi?

Her banka kendi müşterisinin tahsilatı için kendi bankalarında bulunan varlıkları kullanabilir. Eğer ortada kısa süreli geciken bir borç durumu varsa bu mümkün değildir. Fakat kredi ödemesi yasal takip ve icra sürecinde ise başka banka kredi borcu ödeme amacıyla kullanılabilir. Haciz kararı alınması bu noktada belirleyici lacaktır.

Hesaptaki Tutar Yetersiz Olduğunda Para Çekilebilir Mi?

Merak edilen diğer bir konu da hesaptaki para tutarının kredi ödemesi için yetersiz olduğu durumda ne olacağıdır. Eğer ödemenin hesaptan çekilmesine izin verilmişse ve hesaptaki tutar yetersizse bu çekim işleminin yapılamayacağıdır. Fakat icra takibi gibi durumlarda borç tutarı yetersiz olsa da el konulabilir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir