Holdinglerin Yatırımları Bankaları 7`ye Katladı

Holdinglerin Yatırımları Bankaları 7`ye Katladı

Holdinglerin yatırımları bankaları 7`ye katladı. Holdinglerin finans ve sigorta alanında yaptığı yurt dışı yatırımları geçtiğimiz yıl bir önceki seneye göre, 672 milyon dolar artarak 930 milyon dolara çıktı. Bankaların yurt dışı yatırımları ise aynı dönemde % 30 azalarak 126 milyon dolara düştü. Böylece holdinglerin yatırımları, bankaları yediye katladı.

Holdinglerin Yatırımları Bankaları 7`ye Katladı

Sigorta ve finans alanında 2018 yılında yurt dışına yapılan yatırımların 930 milyon doları holdingler, 126 milyon doları bankalar tarafından gerçekleştirilirken, bu da holdinglerin sigorta ve finans alandaki yatırımlar açısından bankaları yediye katladığını ortaya koydu.

TCMB ( Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ) verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye’de yerleşik kişiler 2018 yılında yurt dışına 3 milyar 997 milyon dolarlık doğrudan yatırım yaptılar. Bu tutarın 2 milyar 227 milyon dolarını hizmetler, 1 milyar 753 milyon dolarını sanayi oluşturdu. Yatırımların 17 milyon dolarını ise tarım sektörlerine yapılan yatırımlar oluşturdu.

Doğrudan yatırım tutarları, geçtiğimiz yılda bir önceki yıla göre tarımda % 19 azalırken, sanayide % 24 ve hizmetlerde % 28 artış kaydetti. Diğer yandan Türkiye’de yerleşik kişilerce yurt dışına yapılan toplam doğrudan yatırımların bir önceki yıla kıyasla % 26 arttığı görüldü. Söz konusu rakam 2017 yılında 3 milyar 177 milyon dolar düzeyinde bulunuyordu.

Holdinglerin Finans Yatırımlarında Önemli Artış

Alt kalemlere bakıldığında, 2018 yılında yurt içi yerleşiklerin en fazla doğrudan yatırımı 1 milyar 186 milyon dolarla sigorta ve finans alanına yaptığı görüldü. Bu yatırım tutarının % 53 ‘lük bölümü ise holdingler tarafından gerçekleştirildi.

Yurt içinde yerleşik holdinglerin yurt dışındaki sigorta ve finans alanında yaptığı yatırımlar, 2018 yılında 930 milyon dolara çıktı. Bu rakam 2017 yılına göre 672 milyon dolar artış gösterdi. Bu da holdinglerin yurt dışı yatırımlarını neredeyse dört katına çıkardığını gösteriyor. Bu dönemde bankaların yurt dışında sigorta ve finans alanında yaptığı doğrudan yatırımlar ise % 30 oranında azalarak 126 milyon dolara düştü. Bu değerler, holdinglerin sigorta ve finans alanında yurt dışı yatırımlarda bankaları yediye katladığını gösteriyor.

Madem Sektörüne Yatırımlar Arttı

Türkiye’de yerleşik kişilerin yurt dışı doğrudan yatırımlarında sigorta ve finansın ardından en büyük payı madencilik ve taş ocakçılığı sektörü aldı. Söz konusu sektöre yurt içi yerleşiklerce 2018 yılında 830 milyon dolarlık doğrudan yatırım gerçekleştirildi. Aynı dönemde yurt dışında imalat alanında 536 milyon dolarlık doğrudan yatırım gerçekleştirildi. Bu yatırımı 433 milyon dolarla gayrimenkul, 387 milyon dolarla da elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı takip etti.

Diğer taraftan, 2018 yılı verilerinde yurt içi yerleşiklerin yurt dışı faaliyetleri kapsamında konaklama ve yiyecek hizmetine 161 milyon dolarlık doğrudan yatırım yapıldığı görülüyor. Ayrıca mesleki, bilimsel ve teknik faaliyetlere 112 milyon dolarlık, inşaata 66 milyon dolarlık doğrudan yatırım yapıldı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir