HSBC Islami Kredide Birinci

HSBC Islami Kredide Birinci

HSBC, başta Londra olmak üzere birçok büyük finans piyasasında uyguladığı İslami tahvil modelini Türkiye’ye de getirmek için Hazine’nin gerekli düzenlemeleri tamamlamasını bekliyor.

Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hüseyin Özkaya, ayrıca Türkiye’de islami tahville ilgili ciddi çalışmaları olduğunu ve Hazine’den düzenlemenin tamamlanmasını beklediklerini ekledi.

Özkaya, HSBC’nin özel ilgi alanlarından olan islami tahvil konusundaki bir soruyu, “İslami tahville ilgili hükümetin kanun değişikliğine gitmesi gerekiyordu. Bu konuda hâlâ kanuni düzenleme tamamlanmadı. Orada tamamlanır tamamlanmaz çok ciddi çalışmalarımız var” dedi.

Ökaya: “Ama islami kredi verme konusunda açık farklı lideriz uluslararası sendikasyonda. Özellikle uluslararası rakiplerimizin zorunlu olarak küçülmelerinden dolayı piyasalara eskisi kadar önem verememelerinden kaynaklanan farkla, HSBC de bu uluslararası krizden sağlam çıkan bir banka olarak bu alandaki ağırlığını artıyor. Önceki rakiplerimiz artık bu piyasada Türkiye’de en azından ve Ortadoğu’da yoklar. Bu nedenle Ortadoğu’daki ağırlığımız artıyor.”

Bu yıl 6-7 tane murabaha yaptıklarını söyleyen Özkaya murabahada önceki yıl 500-600 milyon dolar uluslararası sendikasyon gerçekleştirdiklerini ancak bu yıl bu rakamın global piyasalara bağlı olarak 300-400 milyon dolarlarda kalabileceğine işaret etti.

SENDİKASYONLARDA GERİLEME

Yalnızca Türkiye’de değil bütün dünyada sendikasyonların çok aşağı indiğini söyleyen Özkaya, “Bankalar daha çok borçlanırlardı, uluslararası borç verme piyasalarında ciddi daralma var ve bu Türkiye’yi de etkiledi. Bir kere yatırımcıların profilinde bir değişme var. Likiditelerinde azalma oldu. Konvansiyonel olarak sendikasyonlar nasıl azaldıysa murabaha sendikasyonlarında da azalma var” dedi.

Ortadoğu’da doğal kaynaklara bağlı olarak daha fazla likidite olduğuna işaret eden Özkaya, artık onların da dünyanın daha değişik yerlerine bakmaya başladıklarını ve daha cazip getiriler olduğu için özellikle ABD’deki bankacılık sektörüne ciddi sermaye girişi olduğunu belirterek, “Önceden Türkiye’ye daha çok bakıyorlardı, şimdi birinci olarak hemen Türkiye’ye bakmıyorlar. O yüzden de daralma var” dedi.

“KAYNAK İHTİYACI YOK”
Bu daralmaya bağlı olarak bankaların sendikasyon ihtiyaçlarını nasıl giderecekleri yolundaki bir soruya ise Özkaya, “Talep azaldığı için kredi talebi de azaldı. Tüketim talebi azaldı… Yani genelde tüketimdeki azalışa bağlı olarak kredi talebinde bir artış olmadığı için (bankaların) kaynak ihtiyacı yok” yanıtını verdi.

Kredi talebindeki bu daralma bankaların kârlarını nasıl etkileyecek sorusuna ise Özkaya, “Belki küçük çaplı bankalarda bir artış olabilir; ama, bankaların 6 aylık rakamlarında göreceğiz, kârlarında ciddi problemler olacaktır” dedi ve kredilerde ve kâr marjlarında bir daralma olduğunu bu nedenle kârdaki bu değişime bakarken bir kerelik işlemleri, faiz ve dövizden sağlanan faydaya bağlı gelir artışlarını ayırmak gerektiğine işaret etti.

Özkaya, “Tahmin ediyorum, bu senenin tamamına baktığınızda ciddi bir azalma olacak” dedi.

HALKA ARZLAR
HSBC Türkiye olarak da tüketim harcamalarındaki daralmanın etkilediği bireysel bankacılıkta biraz daha etkilenme olduğunu belirterek, “Genel olarak sonuçlarımızda ciddi bir kötüleşme yok ama mutlaka uluslararası piyasaların bir yansıması olacaktır” dedi.

Halka arzlarla ilgili olarak ise Özkaya şunları söyledi: “2008 de halka arzlardan bir şey beklemiyorum. Küçük şeyler olabilir ama büyük sermaye arzı gerektiren bir hareket beklemiyorum. Ama sermaye yatırımı geliyor hatta sıfırdan yatırımlar da var. Zaten özelleştirmelerin doygunluğa erişmesinden sonra artık, özel sektöre geleceğini tahmin ediyoruz. Hatta belli sektörlerde gelişme var. Örneğin çimento, enerji ve gayrimenkul sektörü iyi gidiyor; ama, kurumsal yatırımcıları toplayacak şekilde halka arz 2008’de beklemiyorum.”

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir