İcra Takibine Düşmüş Borç Nasıl Öğrenilir?

İcra Takibine Düşmüş Borç Nasıl Öğrenilir?

Bankalara kredi borcu, kredi kartı borcu ya da kredili mevduat hesabı gibi borçlarınız nedeni ile borcunuz bulunuyor ve ödeyemiyor musunuz? Peki banka borcunuzdan dolayı sizi icraya vermiş mi? Borcunuza ilişkin kanuni takip başlatmış mı? İcralık borcunuz olup olmadığını nasıl öğrenebilir siniz? Bu yazımızda sizleri bu konuda bilgilendirmeye çalışacağız…
.
Bankalara borçlarınızı vadesinde ödeyemediğinizde ilk ay bankalar tarafından telefon yolu ile aranarak borcunuzu ödemeniz konusunda uyarılırsınız. Telefon numaranız değişmiş ise bankalar bu aşamada size ulaşamayabilirler. Ancak onlar size ulaşmasa bile siz borcunuzun gecikmede olduğunu biliyorsunuzdur. İkinci borç taksitinizi de ödemediğinizda bankalar size bir ihtar çekerek bu kez yazılı olarak gecikmenizi size bildirir, borcunuzu ödemeniz için size kesin süre verirler.
.
Bu kesin süre içerisinde de ödeme yapmamışsanız (ilk gecikmenizden itibaren yaklaşık 3 aylık bir süre) banka sizin borcunuza ilişkin icra takibi başlatabilir. Bu durumda borcunuz icra masrafları ve avukat ücretleri ile çok daha yüksek rakamlara ulaşacağından borcunuzu bu aşamaya getirmeden ödemenin bir çaresini bulmanızı öneririz.
.
Anca bu aşamada da ödememişseniz adınıza başlatılacak icra takibi ile adınıza kayıtlı bir mal varlığınız varsa mal varlığınıza el koyulabilir ya da çalışıyorsanız maaşınıza haciz konulabilir. Ancak bu durumda borcunuza sürekli faiz işleyeceğinden ödeyeceğiniz rakam çok daha fazla miktarlara ulaşabilmektedir. Ancak üzerinizde kayıtlı bir mal varlığı yoksa ve maaşınız da bulunmuyorsa icra takibi dosyanız 5 yıl boyunca beklemede kalır bu sürenin dolması ile de bankanın icra takibinizi yenilemesi ile bir beş yıl daha bu süre uzatılır.
.
Dahan önce bankaya ödeyemediğiniz bir borcunuz varsa bankayı arayarak borcunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bankalar bir süre sonra tahsil edemedikleri alacaklarını varlık yönetim şirketlerine devrettiklerinden banka borcunuzu bir varlık yönetim şirketine de devretmiş olabilir.
.
Bu durumda banka borcunuzu devretmemişse banka ile bir ödeme planı belirleyip anlaşma sağlamalı ya da borcunuz varlık yönetim şirketine devredilmişse o şirkete ulaşarak borç ödeme planı yapmalısınız. Aksi takdirde borcunuz her geçen gün katlanacak ve sizi daha zor durumlarda bırakacaktır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir