İpotekli Bireysel Kredi Nedir?

İpotekli Bireysel Kredi Nedir?

Bankalar müşterilerine pek çok farklı çeşit bireysel kredi imkanı tanımaktadır. Bu kredileri dizayn ederken bankaların dikkate aldıkları değişik hususlar vardır, bunlar kredi hizmetlerinin çeşitlendirmesinde rol oynar. Bankalar, bayram, yeni yıl, tatil gibi özel dönemler için düzenledikleri özel kampanyaların yanı sıra, müşterlerinin gelirinin yetersizliği nedeniyle kullandıramadıkları krediler için de çözüm bularak ipotekli bireysel kredileri geliştirmişlerdir. Bu tür bireysel krediler, bir konut veya arsa gibi gayrimenkulün teminat olarak banka tarafından ipoteğe alınması karşılığında gerçek kişilere kullandırılan kredilerdir.

ipotekli-ihtiyac-kredisi.jpg

İpotekli Bireysel Krediler Hangi Durumlarda Kullandırılır?

Bankalar müşterilerine kredi verirken hem kredibilitesine hem de müşterinin istediği kredini tutarının düzenli aylık gelirine uygun olup olmadığına bakarlar. Hal böyle iken müşterilere kullandırılabilecek bireysel kredi tutarları çok özel durumlar haricinde müşterilerin aylık gelirinin belli bir katıyla sınırlanmıştır (bu müşterinin kamu veya özel sektörde çalışıp çalışmadığı, maaşını kredi başvurusunda bulunduğu bankadan alıp almadığıyla da ilgilidir). İhtiyaç duyulan kredi tutarının bu sınırın üzerinde olması halinde, müşterinin sahip olduğu konut veya arsa gibi bir gayrimenkulün banka tarafından ipoteğe alınması karşılığında kredi kullandırılabilmektedir. Bazı bankalar sadece konutları ipotek için kabul ederken, bazı bankalar konutun yanısıra arsa ipoteği ile de kredi kullandırabilmektedir.

arsa-ipotekli-kredi-veren-bankalar.jpeg

İpotekli Bireysel Kredilerin İşleyişi

İstenilen bireysel kredi tutarının çok yüksek olması halinde kullandırılan bu kredide, ipoteğe alınacak konut veya arsa için öncelikle bir ekspertiz değerlendirilmesi yaptırılmaktadır. Bunun için ilgili tapunun bir kopyası başvuruda bulunulan banka şubesine iletilmelidir. Belirlenen ekpsertiz değeri, kullandırılacak kredi tutarına da etki eder. Her bankanın farklı uygulamaları olmakla birlikte, ipotekli bireysel kredilerdeki tutar konutun ya da arsanın ekspertiz değerinin % 50’si ile % 80’i arasında değişmektedir.

İpotekli Bireysel Kredilerin Masrafları, Faiz Oranları ve Vadeleri

İpotekli Bireysel Kredilerin masrafı, normal bireysel kredilerin masraflarına göre daha yüksektir. Zira normal bireysel kredilerde olmayan ekspertiz ücreti ve tapudaki ipotek masrafları bu kredide bulunmaktadır. Faiz oranları ise bazı bankalarda diğer bireysel kredi oranlarıyla aynı iken, bazı bankalarda bunun biraz daha üzerindedir. Kredi kullanılırken yapılacak maliyet hesaplamasında tüm bunların da dikkate alınması gerekmektedir.

Bu kredi, bireysel krediler sınıfında olduğundan vadeleri 48 aya kadar uzayabilmektedir. Vade, konut kredi vadeleri kadar uzun olmadığından, kullanılacak yüksek montanlı krediler için çıkan aylık taksit ödemeleri bir hayli yüksek olmaktadır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir