Is Bankasi Kredi Faizlerini Indirdi

Is Bankasi Kredi Faizlerini Indirdi

Uzun zamandır bankaların kredi faizlerini indirmesini bekliyor ve kredi faizlerinin düşme eğiliminde olduğunu belirtiyorduk. Tüm dünyada etkili olan finansal krizin etkisiyle birçok ülke kredi şartlarını kolaylaştırma ve böylece de ekonomilerini canlandırma yöntemini izlemektedirler. Nitekim Amerika’da faiz oranları sıfıra yaklaşmış durumda ve birçok Avrupa ülkesinde de hızla düşmeye devam ediyor.

Ülkemizde Merkez Bankası’nın faiz indirimleri de bankaların kredi maliyetlerini düşüreceğinden bankaların kullandıracakları kredi imkanlarını daha da kolaylaştırmalarını gerektiriyor. Bu kolaylık da elbette faiz indirimleri ile olacaktır.

Nitekim beklentilerimiz ölçüsünde kredilerdeki faiz indirimi haberlerini bankalardan duymaya başladık. Son olarak İş Bankası da kredi faizlerinde indirime gittiğini duyurdu.

İş Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre; 60 ay vadeye kadar olan iş yeri kredilerinde 1,85 olarak uygulanan aylık faiz oranı 1,53’e düşürüldü.

Yine Küçük İşletmeler Kredisi, Küçük İşletmeler Faturalı Alışveriş Kredisi ve Taksit Ödemeli Ticari Kredi’de 1 yıla kadar olan vadelerde geçerli olan aylık kredi faizi 2,15’ten 1,80’e, 13-24 ay vadelerde uygulanan 2,20 faiz oranı 1,94’e, 25-36 vadelerde geçerli olan 2,25 faiz oranı da 1,99’a indirildi.

Ayrıca 60 aya kadar olan vadelerde Ticari Arsa Kredileri’nde 1,99 olarak uygulanan kredi faiz oranı 1,79’a, 2 yıla kadar olan vadelerde Traktör Kredisi ve Tarım Ekipmankarı Kredisi’nde uygulanan aylık 2,05 faiz oranı 1,99’a çekildi.

TL bazındaki kredilerde geçerli olan kredi faiz indirimleri, 1 Nisan 2009 tarihinden itibaren uygulanmaya başlamış olup, kredi kullanmak isteyen vatandaşlarımız indirimli yeni kredi faiz oranlarından faydalanabilecekler.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir