İşini Kuran Gençlere 25 Bin Lira Avantaj

İşini Kuran Gençlere 25 Bin Lira Avantaj

Hükümet gençlerin ekonomiye katkı sağlaması ve iş hayatına atılabilmesi için desteklerine devam ediyor. 18 ile 29 yaşları arasındaki genç girişimciler çifte teşvikten yararlanabiliyor. Haziran ayının başından itibaren kendi işini kuran genç girişimciler 1 yıl boyunca sosyal güvenlik primi ödemeyecekler. Genç girişimcilerin 75 bin TL’ye kadar olan kazançları 3 yıl süreyle vergiden muaf tutulacak. Teşvikten, yeni şirket kuran veya kuracak gençler yararlanacak. Bu teşviklerle işini kuran gençlere 25 bin Lira avantaj sağlanacak.

İşini Kuran Gençlere 25 Bin Lira Avantaj

2 yıldır kendi işini kuran genç girişimcilere vergi muafiyeti uygulanıyordu. Bu sene vergi muafiyetine prim teşviki de eklenerek destek sayısı ikiye çıkarıldı. Gelir Vergisi Kanunu’nun, vergi muafiyetinden, ilk defa gelir vergisi mükellefi ile ve mükellef olduğu tarihte 29 yaşının altında olan gençler yararlanıyor. Genç girişimciler, faaliyete geçen kazanımlar ile birlikte gelir elde etmek için 75.000 TL’ye kadar olan gelir vergisinden muaf tutuluyor.
Genç girişimciler, 75 bin liralık kazançları için ilk yıl 17 bin 130 TL vergi ödemiyorlar. Sonraki 2 sene boyunca da vergi muafiyetleri devam edecek.
 

En Küçük İşletmeden En Büyük Şirketlere

Teşvikten ticari, zirai veya mesleki faaliyete sahip herkes yararlanabiliyor. Tüm bu teşviklerle ilk yıl için 25 bin 532 liraya kadar avantaj elde edilebiliyor.

Şirket Devralanlar da Yararlanabilecek

Faaliyeti durdurulan veya faaliyetine devam eden bir işletmeyi ya da mesleki faaliyeti devralan genç girişimciler de teşvik alabilecek. Ancak, eş veya üçüncü dereceye kadar kan bağı olanlardan iş yeri devralanlara teşvik verilmeyecek. Buna göre, 18 ile 29 yaş arasındaki gençler de teşvikten yararlanabilecek.

Faaliyete Ara Verenler Yararlanamıyor

Vergi ve prim desteğinden, bir yıldan fazla bir süre faaliyetini durduran ya da mevcut iş yerini daha önce satmış ve sonrasında yeniden devralmış kişiler faydalanamayacak. Teşviklerden yararlanmanın ön koşulu, ilk defa mükellef olmak.

Gençler İşinin Başında Olacak

Mevcut teşviklerden seyahat, askerlik, hastalık, tutukluluk ya da hükümlülük gibi mecburi durumlarda geçici olarak işinin başında bulunamayanlar haricinde işinin başında olmayanlar yararlanamayacak. Genç girişimciler yanlarında çırak, kalfa veya yardımcı işçi çalıştırılabilecekler. Gençlerin prim desteklerinden yararlanabilmeleri için tüm ortakların ayrı ayrı teşvik şartlarını taşımaları gerekiyor. Yani tüm ortakların yaşlarının 18 ile 29 yaş aralığında olması zorunlu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir