İslam Kalkınma Bankası'ndan Organik Tarıma 300 Bin Dolar Hibe

İslam Kalkınma Bankası'ndan Organik Tarıma 300 Bin Dolar Hibe

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı çerçevesinde İslam Kalkınma Bankası’ndan 300 bin dolar tutarında hibe kredi sağlanarak ‘Türkiye’de Organik Tarımın Güçlendirilmesi Projesi’ uygulanacağını bildirdi. Bakanlığı tarafından 1997 yılından itibaren ‘Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ uygulandığını kaydeden Eker, projenin 2007 yatırım tutarının 1.5 milyon YTL olduğunu söyledi.
(ANKA) – Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı çerçevesinde İslam Kalkınma Bankası’ndan 300 bin dolar tutarında hibe kredi sağlanarak ‘Türkiye’de Organik Tarımın Güçlendirilmesi Projesi’ uygulanacağını bildirdi. Bakanlığı tarafından 1997 yılından itibaren ‘Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ uygulandığını kaydeden Eker, projenin 2007 yatırım tutarının 1.5 milyon YTL olduğunu söyledi.
Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, CHP İzmir Milletvekili Abdurrezzak Erten’in yazılı soru önergesine verdiği yanıtta, organik tarımla ilgili projeler hakkında bilgi verdi. Avrupa Birliği’nce finanse edilen ‘Organik Tarımın Geliştirilmesi ve Mevzuatın AB Mevzuatı ile Uyumlaştırılması Projesi’nin toplam bütçesinin 1 milyon 260 bin avro olduğunu kaydeden Eker, Eylül 2006 yılında başlayan projenin Kasım 2007’de tamamlandığını söyledi. Eker, proje ile Türkiye’de organik tarımın hızlı ve sağlıklı gelişmesi için gerekli görülen kurumsal ve yapısal değişikliklerin yapılması, organik üretimin çiftçilere yönelik eğitimle teşviki, denetlenmesi, kontrolünün sağlanması ve organik tarım mevzuatının AB mevzuatı ile uyumlu hale getirilmesinin amaçlandığını kaydetti.

-‘SERADA ORGANİK SALATALIK’ ÜRETİLİYOR-

Bakan Eker, proje kapsamında belirli bir dalda yoğunlaşarak farklı ekosistemlerde tekrarlanabilecek sonuçlara ulaşılması için 5 ilde pilot proje uygulandığını da söyledi. Pilot projeler kapsamında İzmir’de ‘Serada Organik Salatalık Üretimi’ konusunda demonstrasyon uygulamaları yapıldığını ve çiftçilerin eğitildiğini belirten Bakan Eker, organik tarım yapan üreticilere temel doğrudan gelir desteğine ek olarak birim alan başına ilave doğrudan gelir desteği verildiğini yine organik tarım yapan üreticilere sübvansiyonlu kredi sağlandığını bildirdi.

-ORGANİK TARIMA 2007’DE 1.5 MİLYON YTL HARCANDI-

Bakanlığı tarafından 1997 yılından itibaren uygulanan ‘Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi’ kapsamında organik, bitkisel, hayvansal su ürünleri ve arıcılığın geliştirilmesine yönelik araştırma, eğitim ve yayım çalışmaları yapıldığını ifade eden Eker, projenin 2007 yatırım tutarının ise 1.5 milyon YTL olduğunu kaydetti.

-İSLAM KALKINMA BANKASI 300 BİN DOLAR HİBE EDECEK-

Bakan Eker organik tarımın geliştirilmesi konusunda Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) çerçevesinde İslam Kalkınma Bankası’ndan 300 bin dolar tutarında hibe kredi sağlanacağını da kaydetti. Sağlanacak hibe kredinin ‘Türkiye’de Organik Tarımın Güçlendirilmesi Projesi’ kapsamında değerlendirileceğini belirten Bakan Eker, sözkonusu projenin amacının organik ürünlerin ticareti ve pazarlanmasında etkinliğin artırılması ve rekabetin geliştirilmesi olduğunu söyledi. Eker, 300 bin dolarlık hibe kredisiyle uygulanacak projenin ise İzmir Tahtalı Baraj havzasında uygulanmasının planlandığını belirtti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir