İsrail’li Banka BankPozitif’i Satıyor

İsrail’li Banka BankPozitif’i Satıyor

İsrail’li banka BankPozitif’i satıyor. İsrail ‘in en büyük bankalarından olan Bank Hapoalim ‘in büyük ortağı olduğu  Bank Pozitif’teki hisselerinin tamamını satma olanaklarını değerlendirdiğini açıkladı. Yaklaşık 7 yıl önce 2012 yılında tüm şubelerini kapatarak yeni nesil bankacılığa odaklanan Bank Pozitif, bireysel bankacılıkta kredi başvurularını internetten almaya başlamıştı. Bankpozitif bu kredi hizmeti nedeni ile pastaneden kredi veren banka, cafeden kredi kullandıran banka gibi ünvanlarla anılmaya başlamıştı.

İsrail’li Banka Bankpozitif’i Satıyor

İsrail’in en büyük bankalarından olan Bank Hapoalim çoğunluk hissesine sahip olduğu Bank Pozitif’teki hisselerinin tamamını satma olanaklarını değerlendirdiğini duyurdu. Reuters’ın sorusu üzerine çeşitli açıklamalarda bulunan Bank Hapoalim tarafından; “Bank Pozitif’teki kredi portföyünü kademeli olarak azaltmaya yönelik alınan stratejik kararına ek olarak, Bank Pozitif’teki hisselerinin tamamını satma olanaklarını değerlendiriyor” ifadeleri kullanıldı.

Yatırım bankası olan Bank Pozitif, mevduat bankacılığına adım atmak için Adabank’a da talip olmuştu. Bankanın yüzde 30.17’si Cıngıllıoğlu Ailesi’ne ait C Faktoring ‘in elinde bulunuyor. Bank Pozitif, Türkiye ile İsrail arasındaki 2009 yılında yaşanan One Minute ve 2010 yılında yaşanan  Mavi Marmara gerginliğinin ardından 2015 yılında da satış için çeşitli görüşmeler yapmıştı. Bankpozitif yönetimi tarafından da doğrulanan satış görüşmelerinden o dönemde bir sonuç alınamamıştı.

Bankpozitif’in Yaklaşık Yüzde 70’i Bank Hapoalim’e Ait

İsrail’in Türkiye’deki en büyük yatırımlarından olan Bank Pozitif’in ana hissedarı Hapoalim Investments’in bankadaki payı % 69.83. Bankanın % 30.17’si de Halit Cıngıllıoğlu Ailesi’ne ait C Faktoring’in elinde.

2001’de yaşanan bankacılık krizinde devletin el koyduğu ilk banka olan Halit Cıngıllıoğlu’nun bankası Demirbank, TMSF’ye devrolmuş, daha sonra da 350 milyon dolara HSBC’ye satılmıştı. Halit Cıngıllıoğlu, bankacılıktan vazgeçmemiş, kızı Damla için 2002 yılı Kasım ayında TMSF’den 2001’de el konulan Toprak Bank’a ait yatırım bankası Bank Pozitif’i satın almıştı. Bu satın alma işleminden sonra bankanın adı C Bank olarak değiştirmişti. 2006 yılında C Bank’ın % 57.55’sini 100 milyon dolara İsrailli Bank Bank Hapoalim’e satan Cıngıllıoğlu yeniden Bank Pozitif adını alan bankada ortaklığını sürdürüyor.

Satın alma işlemini Bank Hapoalim’e ait Tarshish – Hapoalim Holdings and Investments Ltd’nin Bank Pozitif’in artırılan sermaye paylarına katılmasıyla gerçekleştirmişti. Bank Hapoalim, geçen süre içinde bankadan hisselerini 76 milyon dolar daha artırmış ve % 69.83 ‘e çıkarmıştı.

Mevduat Bankacılığına Adım Atmak İstemiş Ama Adabank’ı Alamamıştı

O dönemde hızlı büyüyecek konut pazarından pay almak için Türkiye pazarına girdiklerini açıklayan BankPozitif,
Türkiye ‘deki şubeleşme ve büyüme stratejisini mevduat bankacılığına adım atarak uygulamaya geçirmek istemiş ve TMSF bünyesindeki Uzanların eski bankası Adabank ‘a talip olmuştu. Bank Pozitif  2010 yılında  90 milyon dolar muhammen bedelle dördüncü kez satışa çıkan Adabank’a 42 milyon dolarlık teklif yapmış ancak bankayı satın alamamıştı.

Tüm Şubelerini Kapatarak Dijital Bankacılığa Odaklandı

Bankpozitif 1998 yılında yatırım bankacılığı yapmak üzere kurulmuştu. Merkezi İstanbul ‘da bulunan BankPozitif 2012 yılının Ocak ayında ‘yeni nesil bankacılık uygulaması’ çerçevesinde 14 şubesini kapatmıştı. Sıfır şube ile çalışan Bank Pozitif, bireysel bankacılıkta internetten kredi başvuruları alıyordu. Kredisi onaylanan müşterinin evrakları imzalaması için ise belgeler talep edilen eve, işyerine ya da pastaneye götürdüğünü duyurmuştu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir