İşsizlere 3041 Lira Destek

İşsizlere 3041 Lira Destek

Hükümetin istihdama yönelik katkı ve çalışmaları aralıksız devam ederken iş edinmek isteyenlere yönelik destekler de dikkat çekiyor. Eğitim programları ile işsizlere 3041 Lira destek veriliyor. İşsiz kalanlar 1015 Lira ile 2031 TL arasında işsizlik maaşı alırken, İşbaşı Eğitim Programları ’na katılarak ayda 1010 TL daha kazanabiliyorlar. Ülkemizde işsiz kalanlar 10 aya varan işsizlik maaşından yararlanabiliyor. Bu süre zarfında İşbaşı Eğitim Programları ‘na katılanlar ikinci bir ödeme daha alabiliyor. Çifte ödeme ile aylık 3041 TL ‘ye varan gelir elde edilebiliyor.

İşsizlere 3041 Lira Destek

Çalışanların kendi kusurları dışındaki nedenlerle işsiz kalması durumunda alabildikleri işsizlik maaşı en az brüt asgari ücretin % 40 ‘ı oranında, en fazla ise brüt asgari ücretin % 80 ‘i oranında oluyor. Yani bu yıl için işsizlere en düşük 1015,59 TL, en yüksek de 2031,19 TL kuruş işsizlik maaşı ödeniyor.

İşsiz kalanlar, İŞKUR tarafından düzenlenen İşbaşı Eğitim Programları ‘na katılırsa ikinci bir ödeme daha alabiliyor. Bu programlara başvuran kişiler bu yıl günlük 38,85 TL ücret alıyor. Aylık ödeme 26 gün üzerinden 1010,10 TL buluyor. İşbaşı Eğitim Programları; bilişim ve imalat sektörlerindeki işyeri ve mesleklerde en fazla 6 ay, diğer sektörlerde ise en fazla 3 ay süre ile uygulanabiliyor.

En Uzun İşbaşı Eğitim Programı 9 Ay

Kodlama, bulut bilişim, oyun geliştirme uzmanı ve siber güvenlik gibi çağımızın ve geleceğin meslekleri olarak görülen alanlarda ise bu süre biraz daha uzun. 18 yaş ile 29 yaş aralığındaki gençler için en fazla 9 ay süre ile İşbaşı Eğitim Programları düzenlenebiliyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir