İşsizlik Maaşı Arttı. İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

İşsizlik Maaşı Arttı. İşsizlik Maaşı Ne Kadar Oldu?

Asgari ücretin artmasıyla işsizlik maaşı da artarak 1.611 liraya yükseldi.
Yeni asgari ücret belirlendi, işsizlere verilecek maaşlarda artmış oldu. 2018 yılında işsiz kalan bir çalışanın 10 ayda alacağı para 16 bin 112 TL olacak. İşsizlik maaşı asgari ücrete göre hesaplanıyor, asgari ücretin artmasıyla en yüksek işsizlik maaşı 1.611 liraya yükseldi.
İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir?
Sigortalı olarak çalışanlar kendi istek ve kusurları dışında işten ayrıldıklarında işsizlik maaşı alabilirler. İşsiz kalmadan önce 120 gün sigorta priminin kesintisiz olarak ödenmiş olması gerekiyor. Yine işsiz kalmadan önceki çalışma süresinde 3 yıl içinde en az 600 gün sigorta priminin ödenmiş olma şartı da aranıyor.
İşsizlik maaşı almak için iş akdinin feshinden sonra 30 gün içerisinde şahsen veya internetten başvurmak gerekiyor.
İşsizlik Maaşı Alma Süresi
İşsizlik maaşı alma süresinizi son 3 yıldaki çalışmalarınız belirliyor. Son 3 yılda 600 gün sigortalı çalışanlar 6 ay, 900 gün çalışanlar 8 ay ve bin 80 gün sigortalı çalışanlar 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabiliyor.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?
İşsizlik maaşı, işsiz kalan kişinin son dört aydaki ortalama brüt kazancının yüzde 40’ı olarak hesaplanıyor. Bu kişinin maaşı ne kadar yüksek olursa olsun alacağı işsizlik maaşı asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’ini geçemiyor.
En Düşük GSS Primi Ne Kadar?
Evdeki kişi başına gelir brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (2029 TL/3 = 676 TL) Genel Sağlık Sigortası primi ödemeyerek sağlık hizmeti alabilecek. Kişi başı gelir 676 lira ile 2029 lira arasında olanlar ise asgari ücretin 3’te 1’inin yüzde 12’si oranında yani 81 lira ödeyerek sağlıktan yararlanabilecek.
Geliri brüt asgari ücretle iki katı arasında olanların ise 243 lira GSS primi ödemesi gerekecek. Öte yandan ücretlilerin primleri asgari ücret ile 7.5 katı arasında kazançlar üzerinden hesaplanıyor. Buna göre ücretliler için prim 649 lira ile tavanda 4.869 liraya kadar alınacak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir