İstanbul Havalimanı ‘na Ulaşım 15 Gün Boyunca Ücretsiz

İstanbul Havalimanı ‘na Ulaşım 15 Gün Boyunca Ücretsiz

Atatürk Havalimanı’nın taşınmasının tamamlanması ile beraber artık tüm uçuşlar İstanbul Havalimanı ’ndan gerçekleşecek. Yanlışlıkla Atatürk Havalimanı’na giden vatandaşları 15 gün boyunca İETT otobüsleri her 15 dakikada yapacakları seferler ile ücretsiz olarak yeni havalimanına taşıyacak. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, İETT tarafından Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na 15 gün süreyle ücretsiz taşıma hizmeti sunulacağını bildirdi.

Uysal, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın katılımıyla İstanbul Havalimanı’na taşınma sürecine ilişkin düzenlenen basın toplantısının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Mevlüt Uysal, İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak taşınma sürecinde gerek lojistiğin sağlanması gerek yolların kapatılması ve açılmasına ilişkin işlemlerde bakanlıkla iş birliği içinde çalıştıklarını belirtti.

“Vatandaşımız Birinci Sınıf Yolculuk Yapacak”

Taşınmanın problemsiz şekilde yapılması temennisinde bulunan Uysal, şu şekilde konuştu:

“Şu anda bütün tedbirler alındı. Gerek bakanlığımız gerek büyükşehir belediyemiz koordineli şekilde çalışıyor. Vatandaşımızın kafasındaki soru; ‘Taşınma oldu ama uçaklara nasıl gideceğiz?’ Kendileri araçları ile gelirse zaten mevcut otopark var. Toplu ulaşımla gelirse daha öncesinde Büyükşehir Belediyemiz tarafından yeni havalimanımıza güzergahlar belirlenmiş, hatları ve kalkış noktaları belirlenmiştir. 1. sınıf yolculuk yapabilecekleri Havaist şirketi kurulmuştur. İçinde Otobüs AŞ’nin de bulunduğu bir sistemle vatandaşımız sıkıntısız buraya ulaşabilecek.”

“İstanbul Havalimanı Ulaşımı 15 Gün Boyunca Ücretsiz”

Uysal, 29 Ekim’den bu yana Havaist’in İstanbul Havalimanı’nda yolcu taşıdığını hatırlatarak, 5 ayrı hattan bugüne dek taşınan yolcu sayısının yaklaşık 115 bin civarında olduğunu belirtti. Havalimanının tam kapasiteye geçmesiyle yeni dönemde bu sayının günlük ortalama 90-100 bine çıkmasını beklediklerini ifade eden Uysal, şu bilgileri verdi:

“Havaist araçlarının hem kalkış hem de sefer sayısı talebe göre artırılabilir. 15 ile 40 dakika arasında kalkış noktalarından hareket edilecek. Bir problem yaşamadan sıkıntı çözülmüş olacak. Bu süreç içinde İETT’nin Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Havalimanı’na direkt 15 gün süreyle ücretsiz taşıması var. Atatürk Havalimanı’na yanlışlıkla gelen birisi oradan rahatlıkla buraya gelebilecek. Bu geçici süreli ulaşım havalimanlarını karıştırıp gelenler için ücretsiz olacak. Ayrıca İstanbul’da İETT’nin 3 ayrı hattan, Havaist’in de 20 noktadan buraya seferleri olacak.”

“Vatandaşlarımızdan Anlayış Bekliyoruz”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Havaist’in seferlerine, kalkış ve varış noktalarına, ücretlere ilişkin detaylı bilgilerin şirketin internet sitesinde yer aldığını, bir müddet sonra ise bilet alımı dahil tüm bilgilerin mobil uygulamada olacağını dile getirdi.

Taşınma esnasında ana arterlerin uzun süreli kapatılmasına ilişkin soru üzerine Uysal, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımız ve valiliğimiz alternatif güzergahlara yönlendirmeleri yapacak. Nihayetinde olağanüstü bir durum, devamlı değil. Vatandaşlarımızdan bu konuda anlayış bekliyoruz.” dedi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir