İstanbul Sayımlarında Son Durum

İstanbul Sayımlarında Son Durum

Türkiye ve dünya nefesini tuttu, İstanbul’da gerçekleştirilen oy sayımlarını heyecanla takip ediyor. Seçimlerin ardından yapılan itirazları sonrasında bazı bölgelerde geçersiz sayılan oylar sayılırken bazı bölgelerde de oyların tamamı yeniden sayılıyor. Oylar sayımları devam ettikçe de Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki oy farkı da düşmeye devam ediyor. CHP tarafından yapılan son açıklamada da oy farkı doğrulandı. İşte İstanbul sayımlarında son durum  ve ayrıntılar…

İstanbul Sayımlarında Son Durum

Geçtiğimiz hafta yerel seçimlerde ortaya çıkan usulsüzlüklerin ardından İstanbul’da oyların yeniden sayılma işlemleri sürüyor. Tabi ki yeniden sayımın yapıldığı tek il İstanbul değil.. Ancak tüm gözler bir dünya kenti olan İstanbul’un üzerinde…

İstanbul’da devam eden oy sayımlarında 17 ilçede geçersiz oyların sayımı tamamlandı, ancak geçersiz oyların sayımı sırasında geçerli oy çıkan sandıkların tamamı sayıldığı için bu 17 ilçedeki işlemlerin tamamen bittiğini söyleyemeyiz. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, dün açıkladığı resmi rakamlar ile 13.969 oyun AK Parti adayı Binali Yıldırım ’ın hanesine yazıldığını söylemişti.

Bugün ise Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasındaki fark 16.442 ’ye inmiş durumda bulunuyor. Şu anki rakam bu şekilde, ancak İstanbul’da birçok ilçede sayımlar devam ediyor. Hem geçersiz oylar hem de yanlış tutulan sandık tutanaklarının sayılmaya devam ediyor. Oyların tamamının sayıldığı ilçeler de var. Buralarda da işlemler devam ediyor. Geçersiz oyların sayılması noktasında karar verilen son 12 ilçede de sayımlar sürüyor.

İstanbul’da Oy Farkı 16.442 ‘ye Düştü

Sayım çalışmalarında her sayılan sandığın ardından YSK ’ya bilgi veriliyor. YSK ise gelen bu verileri sistemlerine işleyerek güncellemeye devam ediyor. Geçersiz oyların sayımı devam ederken son rakamları paylaşan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Şu an aradaki fark 16 bin 442” dedi.

Oy Farkı 29.000 ‘lerden 17.000 ‘lere Düştü

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz en son dün yapmış olduğu açıklamada, “Hem maddi hata hem de bu açılan sandıklardaki düzeltme sonucu seçim kurullarının belirleyerek AK Parti lehine düzelttiği ve kayda geçtiği sayı, bugün itibarıyla 13.969 ‘dur.” ifadelerini kullanmıştı. Yavuz açıklamasında Ak Parti adayı Binali Yıldırım ile CHP adayı Ekrem İmamoğlu arasında ilk verilere göre 29 binlerde olan oy farkının 18 binin altına indiğini belirtmişti.

Son açıklamada ise oy farkının 6 bin 442 ‘ye düştüğü belirtildi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir