İstanbul’da Hangi Partiler Hangi Adayı Destekleyecek ?

İstanbul’da Hangi Partiler Hangi Adayı Destekleyecek ?

Yüksek Seçim Kurulu ‘nun İstanbul’da Büyükşehir Belediyesi seçimlerinin yenilenmesine karar vermesi sonrasında siyaset meydanları adeta alev aldı. Partiler ve adaylar şimdiden diğer partilerden destek almak için görüşmelere başladılar. Partiler de oylarının rengini bir bir belli etmeye başladı. Peki İstanbul’da hangi partiler hangi adayı destekleyecek ? İste Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım ‘ın destek alacağı partiler ve oy oranları..

İstanbul’da Hangi Partiler Hangi Adayı Destekleyecek ?

YSK ‘nın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararının ardından İstanbul ‘da kayıtlı 10.560.963 seçmen 23 Haziran Pazar günü tekrar sandık başına gidecekler. Seçmenler Cumhur İttifakı ‘nın adayı Binali Yıldırım ile Millet İttifakı ‘nın adayı Ekrem İmamoğlu arasında bir kez daha tercihte bulunacaklar.

Geçtiğimiz seçimlerde seçime giren siyasi partiler ve bağımsız adayların bu seçimde nasıl bir tutum izleyeceği de şimdiden merak ediliyor. Zira bu partilerin aldıkları oylar büyük önem taşıyor. 10 milyonluk İstanbul ‘da sadece 13 bin – 15 bin oy farkının konuşulduğu sonuçlar dikkate alındığında her partinin alacağı karar kritik öneme sahip.

Ülkemizin gündemine oturan konuya ilişkin kamuoyu gibi partiler ve adaylar da ikiye bölünmüş durumda. Bazı partiler Binali Yıldırım’ı destekleyeceklerini duyurdular bazıları ise İmamoğlu lehine çekildiklerini açıkladılar. İşte 23 Haziran ‘da yapılacak İstanbul seçimleri için partilerin destek verecekleri taraflar…

Büyük Birlik Partisi (BBP) Binali Yıldırım ‘a Destek Verecek

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici,, “BBP olarak 31 Mart’ta nerde durmuşsak, durduğumuz yer aynı” dedi. Destici: ”Biz BBP olarak 15 Temmuz’da nerede durmuşşsak, 16 Nisan’da nerede durmuşsak, 24 Haziran’da nerede durmuşsak, 31 Mart’ta nerede durmuşsak şimdi de orada duruyoruz. Biz duruşumuzu bir başkasının pozisyonuna göre değerlendirmiyoruz” açıklamasında bulundu.

Türkiye Komünist Partisi (TKP) İmamoğlu Lehine Çekilecek

Ekrem İmamoğlu lehine çekildiklerini açıklayan ilk parti Türkiye Komünist Partisi oldu. TKP, yeniden yapılacak İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçiminde aday çıkarmayacakları duyurdu. Karaoğlu, 31 Mart seçimlerinde 10 bin 492 oy almıştı.

HDP Açıkça İmamoğlu Diyor

Öcalan’ın açıklamaları sonrası HDP’nin kendi adayıyla yarışacağı yönünde iddialar ortaya atıldı. İddiaları ‘safsata’ olarak nitelendiren HDP’li eski milletvekili Ertuğrul Kürkçü, “HDP tarihsel ve mantıksal olarak YSK kararı sonrasında da aynı çizgidedir” dedi. Bilindiği üzere HDP, Millet İttifakı’nda olmasa da seçimlerde İstanbul’da İmamoğlu lehine aday çıkarmamıştı.

EHP ve TKP Destekli Bağımsız Adaylar İmamoğlu Lehine Adaylıktan Çekildi

Emekçi Hareket Partisi’nin (EHP) desteğiyle bağımsız aday olarak yarışan Özge Akman ve Türkiye Komünist Hareketi’nin desteklediği bağımsız aday Aysel Tekerek, İmamoğlu karşısında yeniden aday olmayacağını açıkladı. 31 Mart seçimlerinde Akman, 2 bin 437 oy alırken, Tekerek, bin 520 oy aldı.

CHP, DSP ‘yi İkna Etmeye Çalışıyor

Geçtiğimiz seçimlerde CHP ile sert polemiğe tutuşan DSP ‘nin ne karar alacağı merak konusu oldu.  Sosyal medyada “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Muammer Aydın’ın adaylıktan çekildiği” yönünde paylaşımlar yer aldı. Parti yönetimi paylaşımları yalalandı. YSK’nın gerekçeli kararından sonra partinin yetkili organlarınca 11 – 12 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak toplantılarda yol haritasının belirleneceği açıklandı.  Aydın, 31 Mart seçimlerinde 30.817 oy almıştı.

Bu arada CHP yönetimi DSP’yi yakın markaja aldı. CHP Genel Başkan yardımcıları Seyit Torun ve Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi kararının ardından DSP ‘yi ziyaret etti. Torun, 31 Mart yerel seçimleri sonrası bir değerlendirme yapmak üzere DSP Genel Merkezi ‘ni ziyaret ettiklerini belirterek, “Güzel bir görüşme oldu. Süreci, içerisinde bulunduğumuz durumu değerlendirdik. Görüş alışverişinde bulunduk. Görüşmelerimiz, önümüzdeki süreçte diyaloğumuz devam edecek.” şeklinde konuştu.

Vatan Partisi Yine Kendi Adayı ile Yarışıp Çekimser Kalacak

Vatan Partisi ‘nin de Ekrem İmamoğlu lehine çekileceği iddiaları konuşuluyordu. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, bugün tartışmalara noktayı koydu. Partisinin İstanbul İl Başkanlığında kameralar karşısına geçerek, ”Vatan Partisi ‘nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanlığı seçiminde adı var, oda sayın Mustafa İlker Yücel ‘dir.” dedi. Yücel, 31 Mart seçimlerinde 17.377 oy almıştı.

Saadet Partisi Henüz Karar Vermiş Değil

Saadet Partisi, seçimlerin en kritik partisi konumunda. Zira 31 Mart seçimlerinde Saadet Partisi’nin İBB başkan adayı Necdet Gökçınar 31 Mart seçimlerinde 103.300 oy almıştı. Yenilenecek İstanbul seçimleri için Saadet Partisini aday gösterip göstermeyecekleri merak ediliyor. Parti genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu “Biz, kararımızı geniş bir istişareden sonra vereceğiz.” şeklinde konuştu. Yani Saadet bildiğiniz gibi..

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir