İstanbul’da Oy Farkı Azalıyor

İstanbul’da Oy Farkı Azalıyor

Yerel seçimlerin en tartışmalı ili hiç şüphesiz İstanbul.. İstanbul’da seçim sonuçlarına itiraz süreci devam ederken bazı ilçelerde oylar yeniden sayılmaya başladı bile. Oy sayımları sonrasında İstanbul’da oy farkı azalıyor. YSK verilerine göre; 27.889 olan Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım arasındaki oy farkı, 8 ilçedeki sayım işlemi devam ederken daha şimdiden 21.502 ‘ye kadar düştü.

İstanbul’da Oy Farkı Azalıyor

İstanbul’da AK Parti’nin itirazı üzerine başlatılan yeni oy sayımları Yüksek Seçim Kurulu kararı devam ederken aradaki farkın kapandığına dair haberler gelmeye devam ediyor. Henüz birkaç ilçede sayımlar başlarken oy farkı hızla azalmaya başladı.

CHP adayı Ekrem İmamoğlu ile AK Parti adayı Binali Yıldırım arasındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışı henüz sonuçlanmış değil. AK parti tarafından 39 ilçede yapılan itirazlar doğrultusunda İstanbul ‘da 8 ilçede geçersiz oylar yeniden sayılıyor. Bir ara CHP ‘nin itirazı üzerine durdurulan oy sayma işlemi YSK kararı ile devam ettirildi.

Oy Farkı 21,502 ‘ye Kadar Geriledi

İstanbul’da ilçe seçim kurullarından gelen son dakika haberlerine göre Binali Yıldırım ve Ekrem İmamoğlu arasındaki oy farkı 21.502 ‘ye düştü. İlk seçim sonuçlarında YSK verilerine göre aradaki fark 27.889 idi.

YSK ‘nın seçim sonrası açıklamasına göre adayların aldığı oylar şöyleydi:

– Ekrem İmamoğlu 4.159.650 oy

– Binali Yıldırım 4.131.761 oy

Ak Parti’den Fark 20 Bin Altına İndi Açıklaması

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul ‘da son durumla ilgili bir açıklama yaptı. Yavuz, ”Her sandık açıldıkça, gün geçtikçe aradaki fark erimektedir. Çok az sayıda sandık açıldı. Bizim itirazlarımızın çok azı görüşüldü. Buna rağmen fark 29 binlerden 20 binin altına inmiştir. Bizim ortaya koyduğumuz rakamlara ulaşmaya devam edecek ”  açıklamasını yaptı.

Ak Parti Farkın Kapanacağından Emin

İstanbul’da seçim sonuçlarına itiraz eden AK Parti 319.578 geçersiz oyun olduğunu belirtiyor. İstanbul il Başkanı Bayram Şenocak, ” Büyükşehir Belediyesi oylarımızın tasnifinde sadece 1.000 sandıkta 25.000 oy geçersiz olarak kaydedilmiştir” ifadelerini kullandı. Geçersiz olarak sayılan oyların büyük bölümünün Ak Parti oyları olduğu iddia ediliyor.

Sayım Yapılan İlçe Sayısı 17 ‘ye Yükseldi

Küçükçekmece, Beyoğlu, Başakşehir, Maltepe, Büyükçekmece, Çekmeköy, Eyüp, Fatih, Silivri, Tuzla, Sarıyer, Ataşehir, Beykoz, Şile, Bayrampaşa ve Ümraniye ilçe seçim kurullarında geçersiz oyların sayımı yapılıyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir