İşte En İddialı Dijital Paralar

İşte En İddialı Dijital Paralar

Dijital paralar, diğer adıyla kripto paralar kuşkusuz ki son 3 yılın en kazançlı yatırım araçları olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Bunun en büyük nedeni ise herhangi bir merkez bankasına bağımlı olmamalarıdır. Dolayısıyla da diğer para birimlerinin inişleri ve çıkışlarından hiçbir şekilde etkilenmemektedirler. Ayrıca hızlı alım satımlarda da kazanma imkanı sunan dijital paralar, sizlere sanal ortamda elde etmiş olduğunuz hızlı kazançları gerçek ortamda gerçek paraya çevirerek elde etmiş olduğunuz kazancı kullanma imkanı da sunmaktadırlar. Eğer sanal ortamda bulunan dijital paranızı gerçek ortama aktarmak istemiyorsanız, sahip olduğunuz dijital para birimi ile anlaşmalı olan restoran, cafe, alışveriş merkezleri ve havayolu şirketlerinde alışveriş yapma imkanınız da bulunmaktadır. Bu alıverişinizi gene sanal ortam vasıtasıyla yapabilmektesiniz. İşte, 2018’in en iddialı dijital paraları:

Bitcoin

2018’in en iddialı dijital parası tartışmasız bir farkla Bitcoin’dir. Piyasaya adımını attığı ilk günlerde oldukça sessiz ve sakin bir yatırım aracı imajı sergilemiş olsa da bugün geldiği nokta onu kuşkusuz en çok kazandıran yatırım aracı olarak göstermektedir. Piyasa değeri bakımından yaklaşık olarak 200 milyar Dolar’lık bir değere sahip olan Bitcoin, bulunduğumuz dönemin en pahalı dijital para birimi olarak göze çarpmaktadır. Bir Bitcoin’in değeri ise 11.600 Dolar olarak belirlenmektedir.

Ethereum

Ethereum en iddialı dijital paralar listesinin ikinci sırasında bulunmaktadır. Piyasa değeri olarak 46 milyar Dolar’lık bir değere sahip olan Ehtereum, Blockchain işletim sistemine sahip bir dijital paradır. Bu işletim sistemi sayesinde merkezi bir otoriteye bağlı değildir ve tıpkı Bitcoin gibi değeri hızla yükselmektedir. Bir adet Ethereum’un değeri ise yaklaşık 480 Dolar olarak belirlenmiştir.

Bitcoin Cash

Bitcoin Cash, Bitcoin’e paralel olan fakat farklı bir değerde işlem gören, Bitcoin’in devamı olarak nitelendirilen bir dijital para birimidir. Piyasa değeri olarak 27 milyar Dolar’lık bir değere sahip olan Bitcoin Cash’in adet fiyatı ise yaklaşık olarak 1.600 Dolar’dır.

Ripple

Ripple, alım satımlarda her bir ödeme işlemi için günler veya haftalar harcanmadan, ödemelerin saniyeler içerisinde yapılmasına ve böylelikle de kazanımların hız kesmeden artışa devam etmesine olanak sağlamakta olan bir protokoldür. Ripple’ın piyasa değeri yaklaşık 10 milyar Dolar’dır ve adet fiyatı ise 0.26 Dolar civarındadır.

Litecoin

Değeri hızla yükselmekte olan kripto paralar arasında yer alan Litecoin, kısa işlem onay süresi ve oldukça gelişmiş bir depolama imkanını sizlere sunmaktadır. Piyasa değeri 5.5 milyar Dolar olan Litecoin’in adet fiyatı yaklaşık 100 Dolar’dır.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Gökhan Ayhan

Gökhan Ayhan 4 yıllık üniversite mezunudur ve hayatına yazarlık yaparak devam etmektedir. Yazarlık yaparken aynı zamanda başka işlerde de çalışmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir