Kamu Bankalarından Firmalara Kredi Desteği

Kamu Bankalarından Firmalara Kredi Desteği

Kamu bankalarından firmalara kredi desteği hız kesmeden devam ediyor. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından İvme Finansman Paketi ile Temmuz ayı sonu itibariyle 11.500 firmaya 1,7 milyar Lira kredi kullandırıldı. Bankalar tarafından yapılan açıklamaya göre özellikle yerli üretim yapan firmalara kredi desteği daha da artarak devam edecek..

Kamu Bankalarından Firmalara Kredi Desteği

Bilindiği gibi firmalara Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından İvme Finansman Paketi kapsamında uygun koşullarda kredi kullandırılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz ay sonu itibarıyla kredi kullandırılan firma sayısı 11.500’e ulaştı. Bu firmalara toplamda 5,2 milyar Lira kredi limiti tahsis edildi ve şimdiye kadar bu limitin 1,7 milyar Lira’lık kısmı kredi olarak kullandırıldı.

3 Kamu Bankası Ortak Açıklama Yaptı

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank tarafından yapılan ortak açıklamaya göre, 23 Mayıs 2019 tarihinde Türkiye ekonomisinin istikrarlı büyümesi, gelişmesi, cari dengeye olumlu katkı sağlanması ve dünya ticaretinden hak ettiği payı alması maksadı ile Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından İvme Finansman Paketi ‘nin kullanıma sunulduğu hatırlatıldı.

Açıklamada, “Bu paketle istihdam katkı oranı ve ihracat/döviz geliri potansiyeli yüksek olmasına karşın ithalat bağımlılığı olduğu için ülkemizin dış ticaret açığı vermesine sebebiyet veren sanayi sektöründe yer alan, ham madde-ara malı üreten, makine imalatı yapan ve yerli makine alımı yapan firmaların yeni yatırımları ve yatırım sonrasında ihtiyaç duyacakları işletme kredileri ile soya, ayçiçeği, mısır ve yem üretiminin desteklenmesine yönelik yatırım ve işletme kredileri kullandırılması hedeflenmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Kamu Bankalarından Firmalara Kredi Desteği

Yerli Üretime Önemli Destek

2019 yılı Temmuz ayı sonu itibarıyla söz konusu 3 kamu bankası tarafından İvme Finansman Paketi kapsamında 11.500 firmaya 5,2 milyar Lira kredi limiti tahsis edildiği ve bu limitin 1,7 milyar Lira ‘lık kısmının kullandırımı yapıldığı belirtilen açıklamada, “Orta ve büyük ölçekli firmalara kredi kullandırımı, yatırım kapsamında satın alınan makinelerin teslimlerine bağlı olarak devam etmektedir. Bankalarımız bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da yerli üretimi desteklemeye ve firmalarımızın yanında olmaya devam edecektir.” denildi.

Bankalar tarafından yapılan açıklamaya göre, sektör bazında kredi kullandırım tutarları şu şekilde gerçekleşti:

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak da kamu bankaları tarafından kullandırılan İVME Finansman Paketi ile alakalı Twitter’dan şu mesajı paylaştı;

Kaliteli ve sürdürülebilir büyüme hedefimiz doğrultusunda ihracat ve katma değerli ürün üretimini destekleyen İVME Finansman Paketi başarıyla yoluna devam ediyor. Bugüne kadar firmalarımıza 5,2 milyar TL kredi tahsis edilirken, bu rakamın 1,7 milyar TL’si ise kullanıldı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir