Kamu Bankalarından Kredi Müjdesi

Kamu Bankalarından Kredi Müjdesi

Ekonominin canlanması ve istihdamın artması için kamu bankalarından kredi müjdesi geldi. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından duyurulan yeni kredi paketlerine ilişkin son dakika açıklaması kamu bankalarından geldi. Kamu bankaları ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara uzun vadeli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik dört yeni ürünü hayata geçirdi. Bu dört yeni kredi paketinin detayları ise belli oldu. İşte o detaylar…

Kamu Bankalarından Kredi Müjdesi

Zor dönemlerde elini taşın altına koyan kamu bankalarından istihdamı artıracak bir hamle daha geldi. Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından ilave ek iş gücü oluşturarak ilave istihdam sağlama potansiyeli olan firmalara 5 yıla kadar vadeli, 2 yıla varan anapara ödemesiz dönemli kredi kullandırılacak. Bu 3 kamu bankası uzun vadeli, uygun koşullara sahip, düşük maliyetli işletme kredisi kullandırılmasına yönelik 4 yeni kredi ürününü hayata geçirildi.

1- Hizmet Sektörü İstihdam Odaklı İşletme Kredisi

Seçilmiş emek yoğun hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren, en az 10 çalışanı olan ve 3 ay içinde en az 5 kişi ilave istihdam artışını taahhüt eden müşteriler yararlanabilecek olup, istihdam artışının kredi vadesi boyunca korunması gerekecek. İlave istihdam başına kredi tutarı 5.000 Türk Lirası ile 100.000 Türk Lirası arasında değişecek.

2- İmalat Sanayi Sektörü İstihdam Odaklı İşletme Kredisi

Seçilmiş emek yoğun imalat sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren, en az 10 çalışanı olan ve 3 ay içinde en az 5 kişi ilave istihdam artışını taahhüt eden müşteriler yararlanabilecek olup, istihdam artışının kredi vadesi boyunca korunması gerekecek. İlave istihdam başına kredi tutarı tekstil ve konfeksiyon için 100.000 TL, diğer imalat sanayi sektörleri için 200.000 TL oldu.

3- Devam Eden Konut İnşaat Projeleri İstihdam Odaklı İşletme Kredisi

Piyasa koşullarının bozulması veya müteahhit firmanın finansmana erişim sorunları yaşaması nedeniyle tamamlanamayan, Hasılat Paylaşım Yönteminin uygulandığı projelerde, inşaatların tamamlanması için gereken tutar kadar kredi kullandırılabilecek. Sağlanacak finansman kaynağı ile yaşanması muhtemel istihdam kaybının önüne geçilecek ya da kaybedilen istihdamın tekrar kazanılması sağlanmış olacak. İstihdam odaklı bahse konu kredi de azami 2 yıla kadar anapara ödemesiz ve 5 yıla kadar vadeli olarak kullandırılabilecek.

Kamu Bankalarından Kredi Müjdesi

4- Yurt Dışı Müteahhitlik Sektörü İstihdam Odaklı İşletme Kredisi

Yurt dışında İnşaat – taahhüt projesi ihalesi kazanan müteahhit firmalardan, personel istihdamının en az yüzde 75 ’inin Türkiye ’den götürülecek iş gücü ile sağlanacağını taahhüt eden firmalar, bu kapsamda kredi kullanabilecek. Bu firmalar ihtiyaç duydukları kesin ve avans teminat mektuplarını azami binde 5 komisyonla, nakit kredileri ise üstlendikleri işle ilgili avans alamayan firmalara yurt dışında aldıkları ihalenin yüzde 5 ’ine kadar kullanabilecek.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir