Kıdem Tazminatı Vergi İadesi Nasıl Alınır ?

Kıdem Tazminatı Vergi İadesi Nasıl Alınır ?

Kıdem tazminatında gelir vergisi kesintisinin kişilere iade edilmesine ilişkin düzenleme binlerce çalışanı mutlu etti. Kıdem tazminatında yeni çıkan yasa ile yaklaşık 180 milyon Lira ‘lık vergi kesintisi iade edilecek. Kıdem arttıkça alınacak vergi iadesi miktarı da yükseliyor. Peki kıdem tazminatı vergi iadesi nasıl alınır ? İşte vergi iadelerine ilişkin merak edilen tüm detaylar..

Kıdem Tazminatı Vergi İadesi Nasıl Alınır ?

Ücretlilerden kesilen gelir vergisi oranı, % 15 ile % 35 arasında değişiklik gösteriyor. 14.800 TL ‘ye kadar yıllık geliri olanlar % 15 vergi öderken, yılda 120.000 TL üzerinde kazanç sağlayanlarda bu miktar % 35 ‘i buluyor. İşçinin kıdemi, ikale sözleşmesindeki tutar ve vergi dilimi arttıkça alınacak vergi iadesi tutarı da yükselecek. Bu kapsamda devlet yaklaşık 180.000.000 TL tutarında bir vergi iadesi gerçekleştirecek.

Çalışanların gözü vergi iadesine ilişkin tebliğe çevrilirken konuyla ilgili en çok merak edilen sorulara yanıt vermeye çalıştık..

Kıdem Tazminatı Vergi İadesini Kimler Alabilir?

Kıdem tazminatı vergi iadesi düzenlemesinden 27 Mart 2018 ‘tarihinden önce işyerinden anlaşarak ayrılanlar yararlanabilecekler. Yani başka bir deyişle işten karşılıklı sözleşme ya da ikale sözleşmesi ile ayrılanlar vergi iadesine hak kazanacaklar. Düzenleme son beş yılda işinden anlaşmalı olarak ayrılanları kapsıyor.

Vergi İadesi İçin Nereye Başvuru Yapılacak?

Vergi iadesi hakkından yararlanmak için ilgili vergi dairesine başvurmak yeterli oluyor. Vergi iadesi için mahkemeye gitmeye gerek yok.

Vergi İadesi Başvurusunda Süre Sınırı ve Zaman Aşımı Var mı?

Vergi iadesi için 5 yıllık bir zaman aşımı süresi belirlenmiş.. Verginin kesildiği tarihten sonra en geç beş sene içinde iade için başvuru yapılması gerekiyor. Vergi Usul Kanunu (VUK) ‘a göre vergide zaman aşımı vergiyi doğuran işlemi izleyen takvim yılından itibaren 5 yıl sonra doluyor. Bu süre aşılsa dahi daha önce vergi iadesi için dava açanlar açısından zaman aşımı işlemiyor. Zaman aşımı 2019 yılından geriye doğru hesaplanacak.

Vergi iadesi için dava açanlar açısından zaman aşımı işlemiyor. Zaman aşımı 2019 yılından geriye doğru hesaplanacak.  27 Mart 2018 tarihi milat kabul edilecek, 5 yıllık zaman aşımı o tarihte başlamayacak. Daha önce hiç dava açmayıp bu sene dilekçe verenler en fazla ise 2014 yılına kadar olan dönem için vergi iadesi alabilir.

Yıllık Tavanı Aşmayanlar Vergi İadesi Alabilir mi?

Yıllık tavanı aşmayanlar kıdemde vergi kesilmediği için vergi iadesi de yapılmayacak.

Vergi İadesi İçin Son Başvuru Süresi Ne Zaman?

Verginin kesildiği tarihten sonra en geç beş sene içinde Vergi Dairesi ‘ne vergi iadesi için başvuru yapılması gerekiyor.

İade Tutarı Nasıl Belirleniyor?

Kıdem, ikale sözleşmesinde belirlenen miktar arttıkça ve vergi dilimi yüksek ise alınacak vergi iadesinin tutarı daha da yüksek olacak. 15 yıldır aynı işyerinde çalışıp 2017 yılının Aralık ayında 200.000 TL tazminatla işten ayrılan işçi 24.000 TL vergi iadesi alacak. 2018 yılının başında 1 Ocak tarihinde işten 95.000 TL kıdem tazminatı ile ayrılan işçi % 15 ‘lik vergi diliminde olması nedeni ile yaklaşık 4.000 TL vergi iadesi alacak.

Kişilerin Ne Kadar Kazancı Olacak?

İşten ayrıldığı dönemde almış olduğu kıdem tazminatında kendisinden vergi kesilip kesilmediği çalışanlar ayrıldıkları işyerinin muhasebesinden öğrenilebilirler. Hukuken kıdem tazminatı hakkına erişmiş işçiye, kıdem tazminatı ödenirken gelir vergisi kesintisi yapılmıyor. Gelir vergisi kesilmediği için işçinin eline geçen kıdem tazminatı tutarında en az % 15 oranında kazancı oluyor. İşçi kıdem tazminatının ödendiği dönemde % 15 ‘ten yüksek bir vergi diliminde ise gelir vergisi kesilmemesi nedeniyle sağlanan kazanç artış gösteriyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir