Kiracıdan Kiralık Uygun Fiyatlı Daire Konut İşyeri

Kiracıdan Kiralık Uygun Fiyatlı Daire Konut İşyeri

Artık kiralık ilanlarını incelerken kiracıdan kiralık uygun fiyatlı daire konut işyeri gibi pek çok ilan ile karşılaşabilirsiniz. Son dönemde hızla yaygınlaşan bu sistem kiralık ev ya da işyeri arayanların da yüzünü güldürdü.  Emlakçılara yüksek tutarlarda komisyon ücreti ödemek istemeyenler tarafından “kiracıdan kiralık” sistemi keşfedildi. Son dönemde işkolu halini almaya başlayan sisteme emlakçılar oldukça tepkili..

Kiracıdan Kiralık Uygun Fiyatlı Daire Konut İşyeri

Neredeyse tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de emlakçılık alanındaki dengeleri değiştirmeye başladı. Bu değişimde kısa süreli kiralamalar, öğrenci hareketliliği ve ülkemizde artan yerleşik yabancı sayısı etkili oldu. İlk başlarda yabancı öğrenciler arasında uygulanmaya başlayan “kiracıdan kiralık” uygulamaları artan teknoloji kullanımı ile hızla yaygınlaştı ve ciddi anlamda destek buldu. Emlakçıların yüksek komisyon ücretlerine alternatif olarak çıkan “sahibinden kiralık” modelinin yeni bir versiyonu olan kiracıdan kiralık sistemine talep ise her geçen gün artıyor.

Konutlar Emlakçıların Tekelinden Çıkıyor

Giderek yaygınlaşmaya başlayan kiracıdan kiralık sistemi, emlakçıların yüksek tutarlı emlak komisyonlarını ödemek istemeyenler tarafından oldukça fazla rağbet görüyor. Emlakçıların yüksek tutarlı komisyon talepleri nedeni ile yüzbinlerce konut kiracıdan kiralık sistemi ile kiraya veriliyor. Pek çok internet sitesi ve sosyal medya üzerinden sistem hızla yayılıyor. Turistler, yerli ve yabancı öğrenciler hatta Türk vatandaşları sosyal medya üzerinden organize oluyorlar. Kiracılar boşaltmaya karar verdikleri işyerleri ya da evlerini internette duyuruya çıkarıyorlar.

Kiracıdan kiralık sisteminde kiracılar, emlakçıların istediği komisyon tutarının çok daha altında bir miktar para talep edebiliyorlar. Bir örnek vermek gerekirse, emlakçı aracılığı ile bir daire kiralandığında emlakçı sizden bir kira bedeli komisyon talep ediyor. Aylık kirası 2 bin 500 TL olan bir daire için emlakçıya 2 bin 500 Lira komisyon bedeli ödemeniz gerekirken, “kiracıdan kiralık” sisteminde ise ödemeniz gereken rakam en fazla 500 Lira oluyor.

Ev Sahipleri Sistemden Memnun

Pek çok kişi bu yeni sistemi bir iş kolu haline getirerek, çok sayıda kiracı ile toplu anlaşmalar yapıyor. Bu sayede kiracılar da evden çıkarken bir kazanç da sağlama imkanına kavuşuyorlar. Sistem sayesinde daha hızlı ve referanslı kiracı buldukları için ev sahipleri de sistemi destekliyorlar.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir