Kırsal Kalkınma Hibe ve Kredileri

Kırsal Kalkınma Hibe ve Kredileri

Tarım ve kırsal kalkınma kurumu hibeleri hakkında, bu konu üzerine araştırma yapan yatırımcıların sıklıkla sordukları soruların cevabını bulabilecek.
Öncelikle Kırsal Kalkınma hibeleri hangi alanlarda ve hangi konularda yatırım olduğu takdirde yararlanabilmekte buna bir göz atalım. Özellikle üç tedbir kapsamında yatırımlar desteklenmektedir. Bunlardan ilki hayvancılık yani üretim üzerine olan yatırımlardır. Et üreten işletmeler ve süt üreten işletmeler üzerine olan destekler verilmektedir. Burada et üreten işletmelerin alacağı destekler %60 ile %80 arasında değişmektedir. Kırmızı et, küçükbaş besicilik, büyükbaş besicilik ve kanatlı üretimi desteklenen yatırımlar arasındadır.
Süt üreten işletmelerde, büyükbaş hayvancılıktan süt üreten ve büyükbaş hayvancılıktan süt üreten işletmeler destek kapsamında bulunmaktadır.

Kimler Kırsal Kalkınma Hibesinden Faydalanabilir?
18-65 yaş arasında her T.C. vatandaşı gerekli kriterleri yerine getirdiğinde bu hibelerden yararlanabilir. Kırsal kalkınma hibesinden yararlanmak isteyen vatandaşlar öncelikle çiftçi kayıt sistemine kayıt olmuş olması gerekiyor. Yine hayvancılık kayıt sistemine kaydı bulunması gerekir. Bunun yanı sıra mesleki deneyim dediğimiz 3 yıllık hayvancılıkla uğraştığını belgelemesi veya ilgili konuda tarım meslek lisesini, yüksek meslek okulunu, ziraat fakültesi, veterinerlik fakültesinden mezun veya yüksek lisans ve doktora yapmış bulunmak bu yatırımlardan faydalanabilir.
Kimler Kırsal Kalkınma Hibesi Tutarı Ne Kadar Veriliyor?
Et üretim işletmelerinde ya da süt üretme işletmelerinde en az hibe tutarı 30 bin TL olup en fazla 1.750.000 TL’dir. Yani projenizin büyüklüğüne göre devletin vereceği hibe tutarı 1.750.000 Türk Lirasına kadar çıkabilmekte.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir