Kobi Değer Kredisi -2 Başvuruları Başladı

Kobi Değer Kredisi -2 Başvuruları Başladı

Esnaf ve Kobi ‘lere müjdeli haber Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘tan geldi. Kobi Değer Kredisi -2 başvuruları başladı. Bakan Albayrak, sosyal medya hesabından ”Geçtiğimiz hafta müjdeyi vermiştik. Bugünden itibaren KOBİ’lerimiz için Kobi Değer Kredisi-2’yi devreye alıyoruz.” ifadelerini paylaştı. KOBİ’ler için Kobi Değer Kredisi-2 başvuruları bugünden itibaren başladı.

Kobi Değer Kredisi -2 Başvuruları Başladı

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak Twitter hesabı üzerinden bir mesaj yayınlayarak, “Hazine garantili, toplamda 25 milyar Lira ‘lık yeni paketimiz tüm kobilerimize hayırlı uğurlu olsun. Destek olan 17 bankaya da teşekkür ediyoruz. ” ifadelerini kullandı. Twitter mesajında yer alan bilgiye göre, sektör kısıtı olmaksızın 125 milyon Lira ‘ya kadar ciroya sahip tüm KOBİ vasfına sahip işletmeler krediden yararlanabilecek. Kredi, ciro ve faaliyet alanına göre azami 1,5 milyon Lira ‘ya kadar verilebilecek.

Kredilere Hazine destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti sağlanacak. 6 ay anapara ödemesiz, toplam 36 ay vade yapılacak. Kredinin aylık faizi % 1,54, yıllık faizi % 18,48 olacak.

Bankalar Birliğinden Kobi Değer Kredisi Açıklaması

Türkiye Bankalar Birliği tarafından Kobi Değer Kredisi -2 ile ilgili bir açıklama paylaşılarak şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemizdeki üretim ve ticaret başta olmak üzere, tüm sektörlerde faaliyet gösteren ekonominin can damarı olan  KOBİ’lere yönelik uygun koşullarda finansman imkanı sunan KOBİ Değer Kredisi, 2019 yılı başında 14 bankamızın ( T.C. Vakıflar Bankası, Vakıf Katılım Bankası, Şekerbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, T. Garanti Bankası,  T. C. Ziraat Bankası, Ziraat Katılım Bankası, Denizbank, Yapı ve Kredi Bankası, T. Halk Bankası, QNB Finansbank, Türk Ekonomi Bankası, Akbank, Alternatif Bank ) katılımıyla uygulamaya alınmıştı. Bu paket ile kısa sürede yaklaşık 80.269 KOBİ’miz toplam 25 milyar Lira tutarında likidite imkanına sahip olmuştur.

KOBİ ’lerimizin bu pakete olan yoğun ilgisinin devam etmesi ve sektör ihtiyaçları çerçevesinde paketin kapsamı genişletilerek  KOBİ Değer Kredisi – 2 yeni kredi paketi hazırlanmıştır. Hazine ve Maliye Bakanlığı ’mızın 20 milyar Lira ‘lık kefalet desteği ile toplam 25 milyar Lira kredi hacmi oluşturulması amaçlanmıştır.

Önümüzdeki haftadan itibaren kullanıma açılacak olan pakete 17 bankamız iştirak etmiştir. KOBİ Değer Kredisi – 2 paketinden, sektör kısıtı olmaksızın 125 milyon Lira ‘ya kadar cirosu olan KOBİ niteliğine sahip işletmeler faydalanabilecektir.

KOBİ Değer Kredisi – 2 paketi Özellikleri

– Kredilerde vade, 6 ayı anapara ödemesiz olmak üzere, toplam 36 ay olarak belirlenmiştir.

– Kredilere Hazine destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti sağlanacaktır.

– Krediler  ciro ve faaliyet alanına göre değişmek üzere azami 1,5 milyon Lira ‘ya kadar kullandırılabilecektir.

– Kredilerde aylık  % 1,54, yıllık % 18,48 faiz oranı uygulanacaktır.

KOBİ Değer Kredisi – 2 Uygulamasına Katılan Bankalar

1- T.C. Ziraat Bankası
2- Ziraat Katılım Bankası
3- T. Vakıflar Bankası
4- Vakıf Katılım Bankası
5- T. Halk Bankası
6- Türk Ekonomi Bankası
7- Kuveyt Türk Katılım Bankası
8- T. Garanti Bankası
9- QNB Finansbank
10- Akbank
11- Denizbank
12- Albaraka Türk Katılım Bankası
13- Şekerbank
14- Türkiye Finans Katılım Bankası
15- T. İş Bankası
16- Yapı ve Kredi Bankası
17- ING Bank

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir