KOBİ Kredimi Ödemezsem Ne Olur?

KOBİ Kredimi Ödemezsem Ne Olur?

KOBİ'ler nakit sıkıntısı çektiklerinde, finasnman açığı yaşadıklarında bankaların sundukları KOBİ kredilerine başvurup belrli şartları taşımaları halinde krediyi çekerler. KOBİ kredisi çekerken önemli olan nokta ödeme planlarını düzgün bir şekilde oluşturmak. Ödeyemeyeceğiniz bir ödeme planı oluşturursanız ileride büyük sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Onun için bankaya gitmeden ne kadar taksit yatırabileceğinizi tasarlayıp buna göre adım atmalısınız. Aksi takdride olumsuz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. KOBİ kredileri yüksek tutarda krediler olduğu için ödemede bazen zorluklar yaşanabilir. Bu zorlukları göz önünde bulundurarak bir plan dahilinde kredi çekmek doğru bir yaklaşım olacaktır. 

kobi-kredi.jpg

Bankadan KOBİ kredisi çekmiş ama ödeyememiş birinin nasıl bir zorlukla karşılaşacağına bir göz atalım. Öncelikle KOBİ bankaya 60 gün yani iki ay ödeme yapmadığında banka firmaya bildiride bulunur. Bu uyarı sonrası KOBİ eğer 3. ayda da borcunu ödemezse yani 90 günlük bir dilim geçmesine rağmen hala borç ödenmiyorsa banka firmaya ihbarname yollar ve borcun ödenmesini talep eder. KOBİ söz konusu borcunu tüm bu uyarılara ve ihabarnamelere rağmen ödememekte ısrar ediyorsa o zaman banka devreye avukatlarını sokar ve borcun tahsil edilmesi için avukatları görevlendirir.Bu vakitten sonra KOBİ artık bankayla değil avukatlarla muhatap olmaktadır.  Bankanın görevlendirmiş olduğu avukat borçluya borcunu ödemesi için bir yapılandırma sunar. Bu yapılandırmayı KOBİ kabul edip öderse sorun ortadan kalmış olur. Ama yapılandırma yaptığı halde borcunu hala ödemiyorsa o zaman borç artık yasal bir hal alır ve borcun tahsili için icra yoluna gidilir. KOBİ'lerin üzerinde kayıtlı icra edilecek mal varsa bunlar haciz edilir. KOBİ banka avukatlarının sunduğu yapılandırmayı kabul edip borcunu ödemezse durum hapse kadar gider. Banka teklifi kabul etmeyip borcuda ödememeye devam ederse o zaman hapis işlemi gerçekleşmez haciz uygulanır. 

kobi-kredisi-faizleri-nasil.jpg

Söz konusu KOBİ'lerin kredilerini ödememesi normal şarltarda vatandaşın kredilerini ödemediğinden karşılaştığı durum ile aynıdır. İdari takip ve ardından yasal takip süreci başlatılıp borcun ödenmesi beklenir. Söz konusu borç KOBİ tarafından ödenmez ise bu defa yasal yollarla tahsil edilme yoluna gidilir. Haciz işlemleri, maaşa el koyma gibi yöntemlere başvurur.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir