KOBİ ve İhracatçılara Kredi Faiz İndirimi Müjdesi

KOBİ ve İhracatçılara Kredi Faiz İndirimi Müjdesi

Kamu bankalarından gelen konut, ticari ve bireysel kredi indirimlerinin ardından bir kredi faiz indirimi haberi de Eximbank’tan geldi. Kobi ve ihracatçılara kredi faiz indirimi müjdesi geldi. Türk Eximbank tarafından yapılan açıklamada KOBİ ‘lere ve yüksek teknolojili ürün üreten ihracatçılara kullandırılan Türk Lirası kredilerindeki faiz oranının % 15,19 ‘dan % 11,84 seviyesine indirildiği duyuruldu.

KOBİ ve İhracatçılara Kredi Faiz İndirimi Müjdesi

Söz konusu değişikliğin oransal olarak % 22 düzeyinde indirime tekabül ettiği ifade edilen açıklamada, son 2 ayda Türk Lirası (TL) kredilerde yaklaşık altı puanlık indirim yapıldığı ve faiz oranlarındaki aşağı yönlü trende paralel olarak faiz indirimlerine devam edileceği ifade edildi. Bu da Eximbank ‘ın Kobi ve ihracatçılara kredi faiz indirimi müjdesi nin bu kadarla sınırlı kalmayacağı anlamına geliyor.

KOBİ ve İhracatçılara Kredi Faiz İndirimi Müjdesi

Faizlerdeki Gerileme Ekonomiyi Canlandıracak

Eximbank tarafımdan konuya ilişkin yapılan açıklamada, genel olarak faizlerdeki düşüşün ekonomideki canlanmayı arttırmasının beklendiği ve Türk Eximbank ‘ın cazip faiz oranlarının da ihracatçıların rekabet gücüne önemli katkı sağlayacağı ifade edildi.

Türk Eximbank ‘ın Ocak – Temmuz döneminde toplam 25,4 milyar dolar olan ihracat desteğini sağladığı belirtilen açıklamada, “Türk Eximbank, ihracat desteğini yıl sonunda 48,4 milyar dolara yükseltmeyi ve destek verdiği ihracatçı sayısını 12.500 ‘e çıkarmayı hedefliyor.” ifadeleri kullanıldı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir