KOBİ’lere Faiz İndirimi Müjdesi

KOBİ’lere Faiz İndirimi Müjdesi

KOBİ’lere faiz indirimi müjdesi Bakan Mustafa Varank ‘tan geldi. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, KOBİ`lerin finansmana daha kolay erişimi için KOSGEB`in bankalarla yaptığı protokolde firmalar lehine değişikliğe gittiklerini ifade ederek, ” KOSGEB, bankalarla yaptığı yeni anlaşmayla Finansman Destek Programı`nda faiz oranlarını aşağı yönlü revize ederek 175 baz puanlık bir indirim yaptı” ifadelerini kullandı.

KOBİ’lere Faiz İndirimi Müjdesi

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kredi Garanti Fonu ile imzaladıkları protokolle KOBİ Finansman Destek Programı ‘nı devreye aldıklarını hatırlatarak şu ifadeleri kullandı;

” Bu yeni programda, KOSGEB ‘in girişimcilik desteklerinden yararlanan ya da yararlanmayı planlayan geleneksel girişimcilere 50 bin TL ‘ye kadar, stratejik ve öncelikli sektörlerdeki işletmelere de 500 bin TL ‘ye kadar kredi finansman desteği sağlıyoruz.

Finansal piyasalardaki son dönem eğilimleri ve ekonomideki canlanmayı da dikkate alarak KOBİ ‘lerin finansmana daha kolay erişimi için KOSGEB ‘in bankalarla yaptığı protokolde firmalarımızın lehine değişikliğe  gittik. KOSGEB, bankalarla yaptığı yeni anlaşmayla Finansman Destek Programı ‘nda  faiz oranlarını aşağı yönlü revize ederek 175 baz puanlık bir indirim yaptı. Kredi kullanan KOBİ ‘ler, bu revizyonla birlikte artık 15.000 TL ‘ye kadar daha az maliyetli finansman kullanabilecekler. ”

KOBİ Kredisi Faiz Oranları

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan açıklama ile bankaların KOBİ’lere kullandıracakları kredilerde KOBİ Kredisi Faiz Oranları da 175 baz puan gerilemiş oldu.

Son 5 Yılda 3,5 Milyar TL Hibe

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bir kuruluşu olan KOSGEB aracılığıyla da KOBİ ‘lerde  Ar-Ge bilincinin yaygınlaştırılması ve kapasitelerinin artırılması için çeşitli programlar yürüttüklerinin altını çizerek bu yıl 700 ‘e yakın KOBİ ‘nin farklı programlar aracılığıyla 220 milyon TL ‘lik kaynaktan yararlandığını belirtti.

KOBİ'lere Faiz İndirimi Müjdesi

Bakan Varank, bilgiyi ticarileştirilebilir yüksek katma değerli ürün ve teknolojilere dönüştürmek için sağlanan desteklere değinerek yüksek teknolojiye yatırım yapan girişimcilere yüksek yoğunluklu yatırım teşvikleri verildiğini ifade etti.

Firmaları, proje esaslı araştırma ve teknoloji geliştirmeye teşvik ettiklerini, böylece hem kendi aralarında hem de üniversitelerle iş birliği  geliştirmelerini sağladıklarını belirten Mustafa Varank, ” Son 5 senede, 7500 firma ve üniversitenin 9000 ‘in üzerindeki projesine yaklaşık 3 milyar 500 milyon TL hibe verdik.  Kendi firmalarını kuran bin 112 girişimciye Tekno-Girişim Sermaye Desteği  Programıyla (BiGG) 194 milyon TL kaynak kullandırdık.” şeklinde konuştu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

1 Comment

  1. Yayınladığınız haberleri yakınen takip etmeye çalışıyorum
    Özellikle Kosgeb hibe teşvik gibi destekleri kaçırmamaya çalışırım takipçinizim Türk firmalarının ulusal ve uluslararası Ar-Ge fonlarından, vergisel ve mali teşviklerden faydalanmaları, üniversite-sanayi işbirliğinin kurulması, firmaların teknokent/serbest bölge gibi alanlara taşınması ve ülkemizin global rekabetçiliğine katkı sağlanabilmesini amaçlayan sitenizde bulabiliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir