KOBİ'ye Ihracat Kredisi

KOBİ'ye Ihracat Kredisi

HSBC Genel Müdür Yardımcısı Vekili Erol Sakallıoğlu, KOBİ’lere ihracat sigortası yöntemiyle dışarıdan kaynak sağladıklarını söyledi.

HSBC’nin dünyadaki geniş faaliyet alanlarını kulllanarak bunu yapabildiğini söyleyen Sakallıoğlu, şimdiye kadar ihracat yapmakta zorlanan 30 şirkete dışarıdan uzun vadeli kredi aldıklarını bildirdi.

Sağlanan kredilerin tutarının 1 milyon ile 80 milyon dolar arasında değiştiğini ifade eden Erol Sakallıoğlu, Almanya, Fransa, İspanya gibi ülkelerden kredi sağladıklarını kaydetti. Amerikan Eximbank’tan da kredi aldıklarını söyleyen Sakallıoğlu, en fazla Alman Hermes şirketiyle çalıştıklarını anlattı.

Yabancı ortak arayışı

KOBİ’lerde yeni başlayan bir trendin de yabancı ortak arayışı olduğunu söyleyen Erol Sakallıoğlu, “Biz banka olarak bu alanda KOBİ’lere danışmanlık yapıyoruz. Yabancılar otomotiv yan sanayii, hizmet sektörü gibi alanlarda güçlü dağıtım ağına sahip şirketlerle ilgileniyorlar” dedi.

Dünya ekonomisinde yaşanan krizin içeride geçmişte olduğu kadar endişeye yol açmadığını belirten Sakallıoğlu, bankaların kredi geri çağırmadığını belirtti. Sakallıoğlu, “Geri çağırılan kredi yok. Ancak münferit olarak ödeme güçlüğüne düşen firmalar var” diye konuştu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir