Konut Kredisi Başvurusu Sayısı Rekora Koşuyor

Konut Kredisi Başvurusu Sayısı Rekora Koşuyor

Kamu bankaları faiz indirimleri ile konut kredisi kullandırma yarışına girerken vatandaşlardan da kredi faiz indrimi hamlesine büyük bir ilgi geldi. Kredi faiz indirimleri ile bankalara koşan vatandaşlar bu olanaktan faydalanıp yeni bir ev sahibi olabilmek için Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank’ın yolunu tuttu. Konut kredisi başvurusu sayısı rekora koşuyor..

Konut Kredisi Başvurusu Sayısı Rekora Koşuyor

3 kamu bankası olan Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ‘ın konut kredisi faizlerini yüzde 1 ‘in altına indirmesi sonrası kredi başvurusunda bulunan kişi sayısı 34.000 kişiyi geçti. Kredi faizlerinin indirilmesinden bu yana geçen 7 iş günü içerisinde yapılan konut kredisi başvurularının toplam tutarı ise 5,9 milyar TL seviyesine kadar ulaştı.

Bankacılık yetkililerinden konuya ilişkin olarak alınan bilgilere göre Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank ‘ın Ağustos ayı başında konut kredisi faiz oranlarını % 1 ‘in altına indirmeleri sonrasında müşterilerinden gelen talep rekor seviyeye çıktı. İlk 7 iş gününde gelen kredi başvurularının sayısı 34.000 ‘i aştı. Alınan bilgilere göre toplam başvurulan kredi tutarının ise 5,9 milyar TL ‘nin üzerinde olduğu ifade edildi.

En Kısa Sürede En Fazla Kredi Başvurusu

Konut Kredisi başvuru sayısı ve tutarının, bu kadar kısa bir zaman diliminde ulaşılmış en yüksek seviyeye işaret ettiğini belirten kaynaklar, konut kredisine olan talebin bayram tatili sonrasında da aynı hızla devam etmesini beklediklerini ifade ettiler.

Konut Kredisi Başvurusu Sayısı

Konut Kredisi Vadeleri 180 Aya Çıktı

Ekonomideki dengelenme süreci ile birlikte enflasyondaki gerileme ile birlikte Merkez Bankası da faiz indirim sürecine girmişti. Bu sürecin hemen ardından bankalar da bu ay başından itibaren mevduat ve kredi faiz oranlarını aşağı çekmeye başladılar.

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank, Ağustos ayı başında konut faiz oranlarında indirime gitmişti. Bu indirimlere ikinci el konutlar da dahil edildi ve tüm konutlar için kredi kullanılabilmesine olanak sağlandı. Kampanyalarda en önemli unsur şüphesiz aylık faizi yüzde 0,99 ‘dan başlayan düşük faiz oranları.. Ancak bir diğer unsur daha var ki bu da krediye olan talebi artırdı. Bu ikinci etken ise kamu bankalarının tarihinde ilk kez konut kredisi faiz oranlarını 120 aydan 180 aya kadar yükseltmiş olması idi. Bu da aylık kredi taksitlerinin düşmesine neden oldu.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir