Konut Kredisi Yapılandırma – Tüm Detaylar

Konut Kredisi Yapılandırma – Tüm Detaylar

Konut Kredisi faizleri düşmeye devam ederken şimdi yeni trend Konut Kredisi Yapılandırma .. Daha önce yani konut kredisi faiz oranlarının daha yüksek olduğu dönemlerde ev satın alan ve bu satın alma işlemi için bankalardan Konut Kredisi kullananlar şimdi konut kredisi transferi yapmak istiyorlar. Özellikle kamu bankalarının konut kredisi faiz oranlarını % 0,99 seviyesine kadar geri çekmelerinin ardından pek çok kişi konut kredisi yapılandırması yapmak istiyor. Peki eski kredileri daha düşük faiz oranları ile transfer ederken nelere dikkat edilmeli ? İşte Konut Kredisi Yapılandırma hakkında tüm merak edilenler..

Konut Kredisi Yapılandırma / Konut Kredisi Transferi

Son yıllarda önemli ölçüde dalgalanan kredi faiz oranlarından Konut Kredisi Faiz Oranları da nasibini aldı. Bir dönemde yüzde 2 seviyelerine kadar yükselen konut kredisi faiz oranları ile kredi kullanımları da önemli ölçüde azalmıştı. Azalan kredi kullanımlarının da etkisi ile hızla durgunluğa giren konut sektörünün hareketlenmesi için çeşitli önlemler alan hükümet, kamu bankaları aracılığı ile konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1 ‘in altına çekerek % 0,99 seviyesine indirdi.

Daha önce yüksek faiz oranları ile kredi kullananlar şimdi de kredi borçlarını bu bankalara transfer ederek faiz avantajından yararlanmak istiyorlar. Daha önce kullanılan kredilerin yüzde 0,99 faiz oranı ile Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halkbank, Vakıf Katılım ya da Ziraat Katılım Bankası ‘na transfer edilmesi ile önemli oranda avantaj elde ediliyor. Peki hangi bankalardan bu bankalara Konut Kredisi transferi yapılabiliyor?

Hangi Bankalardan Konut Kredisi Transferi Yapılabilir?

Daha önce kullanılmış olan konut kredileri Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası’na transfer edilebiliyor. A bankasından B Bankasına konut kredisi transferi yapılırken dikkat edilmesi gereken konu iki kredi arasında faiz açısından ne kadar karınız olduğunu iyi hesaplamanız.. Mevcut kredinizi transfer edeceğiniz bankaya ödeyeceğiniz faiz miktarı bazı durumlarda ödemeniz gereken % 1 ya da % 2 erken kapama cezasını aşıyorsa kredi  transferi yapmanız mantıklı demektir..

A Bank’tan B Bankası’na kredi transferi yaparken kredi vadesinde de değişikliğe gidebilir kredi taksitlerinizi daha da aşağı çekebilirsiniz. Bu da aylık ödemeniz gereken taksit tutarlarını azaltacağından ödemelerde zorlanmayacağınız anlamına geliyor.

Peki faiz indirimi ile oldukça avantajlı duruma gelen 3 kamu bankasına yani Ziraat Bankası, Halkbank ya da Vakıfbank’a hangi bankalardan kredi transferi yapabiliriz? İşte bu sorunun cevabı tüm bankalar.. Aynı bankadan kullanılmamış olmak kaydı ile tüm bankalarda olan konut kredinizi bu üç bankaya taşıyabilirsiniz. İşte mevcut konut kredilerinizi taşıyabileceğiniz / transfer edebileceğiniz bankalar listesi;

Akbank
Alternatifbank
Anadolubank
Denizbank
QNB Finansbank
Şekerbank
Tekfen Bank
ICBC Turkey Bank A.Ş.
ING Bank
Türk Ekonomi Bankası (TEB)
Ziraat Bankası
Emlak Bankası
Garanti Bankası (Garanti BBVA)
Halkbank (Halk Bankası)
İş Bankası
Vakıflar Bankası (Vakıfbank)
Yapı ve Kredi Bankası

Yukarıda saymış olduğumuz bankalardan daha önce kullanmış olduğunuz konut kredilerini Ziraat Bankası’na, Vakıfbank’a ya da Halkbank’a uygun faiz oranları ile taşıyabiliyorsunuz.

Hangi Bankalar Konut Kredisi Transferi Yapıyor?

Konut Kredisi Transferi yapan bankalar sıkça merak edilen bir konu.. Aslında pek çok banka konut kredisi transferi yapmakta ve bu imkanı sağlamakta.. Ancak burada konut kredisi transferi yapan bankalardan ziyade bankaların transferde uygulayacakları faiz oranları ve sizin bu taşıma işlemi ile ne kadar kara geçeceğinizdir. Bu nedenle de konut kredisi transferi yapmadan önce transfer kredilerinin detayını mutlaka incelemelisiniz.

İçerisinde bulunduğumuz dönemi göz önüne alırsak şu aşamada tüm bankalardan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’a konut kredisi transferi yapmak çok avantajlı.. Çünkü bu bankalar diğer bankalardan oldukça düşük olan % 0,99 faiz oranı ile transfer imkanı sağlıyorlar..

Tabiki bu uygun oranlarla transfer yapan Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankalarını da unutmamak gerekli.. Faizsiz Bankacılık prensibi ile çalışan bu iki katılım bankası da % 0,99 kar oranı ile 180 aya kadar konut kredisi transferi olanağı sağlamakta..

Konut Kredisi Yapılandırma - Transfer - Taşıma

Kredimi Başka Bankaya Taşımak İstiyorum

Konut kredimi başka bankaya taşımak istiyorum talebi ile bu günlerde sık sık karşılaşıyoruz. Bu durumda kredinin çekildiği bankalar kredinin erken kapatılması halinde belirli bir kesinti yapmakta ve erken ödeme cezası olarak krediyi bir kerede kapatmak isteyenlerden ücret almaktadır. Erken ödeme cezası yaklaşık % 1 ya da % 2 oranında olabilmektedir. Tüm bu ödeme ve ceza tutarları hesaba katıldığında, tüketicinin yeni kredi için toplam maliyet oranı, verilen mevcut faiz oranından avantajlı ise ve refinansman yani konut kredisi transferi yapılmalıdır.

Konut Kredisi Transfer / Taşıma Masrafı Ne Kadardır ?

Bankalar, taşıma ve transfer kredilerinde de konut kredisinde talep ettikleri ücretleri yeniden talep etmektedirler. Dosya masrafı, sigorta, ekspertiz ücretleri gibi ücretler konut kredisi masraflarından farksızdır..

Konut Kredisi Transfer / Taşıma ‘da Gerekli Evraklar

Konut Kredisi transferinde istenen belgeler arasında öncelikle krediye konu olan ve satın alınacak konutun tapusunun fotokopisi gereklidir. Bunun yanı sıra kimlik belgeniz (nüfus cüzdanı ya da ehliyet gibi resmi bir kimlik belgesi), aylık gelir belgesi talep etmektedir.

Bu belgelerin yanı sıra sizden son 3 ay içerisinde alınmış ikametgah belgesi ya da son 3 ay içerisinde adınıza düzenlenmiş elektrik, su, doğalgaz, telefon faturası da talep edilebilir. Tüm bu belgeler ile mevcut konut kredinizi istediğiniz bir bankaya aktarabilir yani transfer edebilirsiniz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir