Köprü ve Otoyol Ücretlerine Zam Geldi

Köprü ve Otoyol Ücretlerine Zam Geldi

Vatandaşı üzecek bir haber de Karayolları Genel Müdürlüğü’nden geldi. Köprü ve otoyol ücretlerine zam geldi.. Son aylarda vatandaşın belini büken, ekonomik olarak zora sokan zamlara bir yenisi daha eklendi. Şimdi de İstanbul’da boğaz geçiş ücretlerine yani köprülere ve Türkiye genelindeki tüm otoyollara zam yapıldı.

Köprü ve Otoyol Ücretlerine Zam Geldi

Karayolları Genel Müdürlüğü (KGM), 7 Ekim tarihinden (yarın) geçerli olmak üzere tüm otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde ortalama % 20 oranında zam yapıldığını açıkladı. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada, kontrollü otoyol ve Boğaz köprülerinin hizmet ömürlerinin uzatılması amacıyla bakım onarımlarının düzenli olarak yapılabilmesi için zam gündeme geldi. Açıklamada her yıl Üretici Fiyat Endeksi ‘ne (ÜFE) göre düzenlenmesi gereken geçiş ücretlerinin, geçen yıl % 33,64 olan enflasyona rağmen 21 aydır artırılmadığı ifade edildi.

Karayolları tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada, boğaz köprülerine büyük bakım onarımların yapılması, işçilik ve malzeme fiyatlarındaki artışlar ile bakım – işletme maliyetlerindeki yükselmeler de göz önüne alınarak yol standartlarının sürdürülebilirliğini sağlamak için, otoyol ve köprülerdeki geçiş ücretlerinin asgari düzeyde artırılmasının zorunlu hale geldiğinin altı çizildi.

Köprü ve Otoyol Ücretleri Yeniden Belirlendi

Tüm bu koşullar çerçevesinde, 7 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmak üzere otoyol ve köprü geçiş ücretlerinde ortalama % 20 oranında fiyat düzenlemesi yapıldığı kaydedildi. İşte ilgili zamma dair Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından tarafından yapılan o açıklama;

” Otoyollarda otomobil için en yakın mesafe ücreti 3 TL, en uzak mesafe ücreti 30 TL, Boğaz köprüleri otomobil geçiş ücreti ise 10,50 TL olarak belirlenmiştir. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü geçiş ücret tarifesi ise aks aralığı 3,20 metreden küçük iki akslı araçlar için 10 TL olarak belirlenmiştir. Aks aralığı 3,20 metre ve 3,20 metreden büyük Ulaşım Koordinasyon Merkezi kararı gereğince geçebilen ve geçemeyen her türlü iki akslı araçlar için 13,50 TL olarak belirlenmiştir. 3 akslı her türlü araçlar için 29,50 TL, 4 ve 5 akslı her türlü araçlar için 58,75 TL, 6 ve yukarı akslı araç için 78,25 TL ve motosikletler için de 4,25 TL olarak belirlendi. ”

Köprü ve Otoyol Ücretlerine Zam Geldi

Otoyol ve Köprü Geçiş Ücret Tarifeleri

KGM açıklamasında ayrıca otoyollardaki geçiş ücret tarifelerini içeren bilgilerin ise, uygulama tarihinden itibaren Karayolları Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi www.kgm.gov.tr adresinde yol kullanıcılarının ve ilgililerin hizmetine sunulacağı ifade edildi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir