Kredi Alacaklar Dikkat!

Kredi Alacaklar Dikkat!

Bankaların son dönemde çıkardığı düşük faiz oranlı bireysel kredilerde, ”komisyon” ve ”masraf” adı altında yapılan kesintiler, yüksek faizli krediye yakın ödeme gerektiriyor.

Bankalar tüketicilerin ihtiyaçlarına göre her geçen gün yeni bireysel kredi çeşitleri sunuyor.

Bankalar arasındaki rekabet ise son dönemde enflasyonun da altında faiz oranına sahip kredilerin gündeme gelmesine neden oldu.

Ancak, söz konusu düşük faiz oranlarına sahip krediler alınırken, tüketicilerin ”komisyon” ve ”masraf” adı altında yapılan kesintilere dikkat etmesi gerekiyor.

Bankalar düşük faiz oranının neden olduğu gelir kaybını, krediyi verirken gerçekleştirdikleri kesintileri artırarak telafi etme yoluna gidiyor.

KOMİSYON BİR KAÇ KAT ARTIYOR

Örneğin, bir bankanın verdiği bireysel ihtiyaç kredisi kapsamında alınacak 5 bin YTL’lik bir kredide yüzde 1,69 oranındaki faiz tercih edilirse, ödenecek komisyon, dosya ve sigorta masrafları 200 YTL civarında oluyor.

Ancak, aynı kredinin 0,53’lük faiz oranıyla alınması halinde, söz konusu komisyon ve masraflar, 500 YTL’yi buluyor. Böylece toplamda geri ödenen miktar, yüksek faizli seçenekle aynı seviyeye gelmiş oluyor.

Bir diğer banka ise ”İndirimli İhtiyaç Kredisi” adıyla sunduğu kredide, 12 ay vadede yüzde 1,71 oranında faize yüzde 1 komisyon kesintisi yaparken, yüzde 1,17 oranındaki faizde ise kesintiyi yüzde 5’e çıkarıyor.
Bankadan 12 ay vadeyle 5 bin YTL’lik kredi alınması halinde, yüzde 1,71 faiz oranında yaklaşık 230 YTL, 1,17 faiz oranında ise yaklaşık 460 YTL kesinti gerçekleştiriliyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir