Kredi Alanların Ödemeleri Değişecek

Kredi Alanların Ödemeleri Değişecek

Kredi alanların ödemeleri değişecek.. Otomotiv pazarının canlanması için faizlerin düşmesine yönelik talepler uzun süredir yüksek perdeden dillendiriliyor. Otomotiv sektörün yaşadığı sorunlara kayıtsız kalmayan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, taşıt kredilerinde de vadelerin uzayacağı müjdesini duyurdu.

Kredi Alanların Ödemeleri Değişecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben taşıt kredileri ile alakalı bir açıklama yaparak bu kredilerdeki vadenin 60 aya uzamasına yönelik çalışmalar yaptıklarını duyurdu. Bu açıklamanın ardından akıllara tüketicilerin bu durumdan neler kazanacağı geldi elbette. Konunun detaylarına ilişkin yapılan araştırmada, vadelerin üst sınırının bir yıl daha uzamasının, aylık ödemeleri düşürürken, toplu ödemelerde ise azımsanmayacak bir fark yarattığı görüldü.

Otomobil sektöründe bir süredir yaşanan sıkıntılar herkesçe biliniyor. Bu durumun birden çok sebebi olsa da, satışların geçen yıl % 35, bu yılın ilk ayında da % 59 seviyesinde azalmasının nedenlerinden biri olarak kredi faizlerinin yüksek olması gösteriliyor.

Bu kapsamda çalışmalarına hız veren BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, kredi vadelerini uzatacaklarını belirterek, “Bireysel tüketici kredilerinde vade uzatımı yönünde çalışma yapıyoruz” açıklamasını yaptı. Söz konusu çalışmanın bireysel tüketicilerin elini rahatlatmasının yanı sıra iç talebin canlanmasına da katkı sağlayacağını kaydeden BDDK Başkanı, “Fiyatı 120.000 Lira ‘ya kadar olan taşıt alımı amacıyla kullandırılacak kredilerde vade 48 aydan 60 aya yükselecek” dedi.

Vadeler Uzayacak, Taksitler Düşecek

Kredi vadelerinin 1 yıl daha artacak olması, faizler düşmese bile hem tüketici hem de sektör nezdinde heyecan uyandırdı. Ancak, BDDK Başkanı Akben ‘nin sözlerine konu olan vade artırımının, tüketiciye nasıl yansıyacağını daha iyi anlamak için rakamlara bakmak gerekiyor.

Aylık Ödenecek Taksitler Düşecek

Merkez Bankası verilerine göre, taşıt kredisi faizlerinin ortalaması % 2.14 olarak görülüyor. Bazı bankaların faiz oranlarını belirli bir tutara kadar % 1.70 seviyesine çektiğini görülüyor. Bu oranı esas alarak bir hesap yaparak, bir yıllık vade artışının aylık ödemeleri ve toplam ödenecek tutarı ne şekilde değiştirdiğini gördük. Bu hesaplamaya göre vadelerin uzaması taksitleri düşürmesine rağmen, toplam ödenecek tutarı ise ciddi şekilde artırdığı görülüyor.

100.000 TL tutarında kredi kullanarak yeni bir otomobil alan vatandaşın kredisini hesaplayalım. Kredi faiz oranı % 1,7 olarak alındığında, 100.000 TL ‘nin toplam geri ödemesi 24 ay için 122.619 Lira, 36 ay için 134.524 Lira ve 48 ay için 147.091 Lira olarak hesaplanıyor. Vadelerin 60 aya uzaması ise ödenecek tutarı 160.302 Lira ‘ya yükseltiyor.

100 bin Lira ‘nın aylık ödemesinin 24 ay vade için 5.109 TL, 36 ay vade için 3.737 Lira, 48 ay vade için 3.064 Lira  olduğu görülüyor. 60 aylık vade için ise aylık ödeme 2.672 Lira ‘ya düşüyor. Rakamlar, vadenin 60 aya çıkmasının aylık ödemeyi 392 Lira kadar azalttığını, fakat toplam geri ödemeyi 13.211 Lira artırdığını gösteriyor.

2013 Yılına Kıyasla Çok Önemli Fark Var

TCMB verilerine göre taşıt kredisi faiz oranlarının 2010 ve 2013 yıllarında % 1 ‘in altına indiği görülüyor. Faizlerin son 10 yılın en yüksek noktasını gördüğü 2018 yılı Ağustos ayından bu yana ise düşme eğilimine girdiğini anlıyoruz. Taşıt kredisindeki faiz trendinin bu şekilde devam ederek % 1 ‘e kadar düşeceğini varsayarsak, 100.000 TL kredinin geri ödemesinde daha önce hesaplamalarımızda esas aldığımız % 1,70 faiz oranına göre azımsanmayacak bir fark meydana geliyor.

Şu anki tablo ise, yeni araç almak isteyenlere iki farklı alternatif sunuyor. Bu alternatiflerden ilki, 100.000 TL kredi kullanımı ile bugün yeni bir araç almak. Bu senaryoda, 60 ay vade için 160.302 Lira kredi geri ödemesi yapmak gerekiyor. Bir diğer seçenek ise faizlerin % 1 ‘e kadar düşmesini beklemek. Bu gerçekleşirse aynı oranda kullanılacak kredinin 60 ay vadeli kullanımında 133.467 TL geri ödemesi bulunuyor.

Her 2 seçenek arasında tüketicilerin cebinden çıkan ödemelerde meydana gelen fark ise, 48 ay vade için 20.688 Lira ‘yı bulurken, 60 ay vade için ise 27.000 Lira ‘ya yaklaşıyor. Rakamlar düşük faizden araç almayı beklemenin cazip bir seçenek olduğunu gösteriyor. Ancak faizler düştükçe piyasa canlanacağından ve mevcut ÖTV indirimlerinin belki de son bulacak olmasından dolayı araç fiyatları da yükselebilir. Bu ihtimali de göz önünde bulundurmakta fayda var.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir