Kredi Borçları Nasıl Ertelenir ?

Kredi Borçları Nasıl Ertelenir ?

Son dönemde vatandaşların en çok merak ettiği konuların başında kredi ve kredi kartı borçlarının ertelemesi yer alıyor. Peki yapılan düzenlemelerin ardından kredi borçları nasıl ertelenir ? Kredi borcu ertelemek için nasıl bir işlem yapmak gerekiyor? Kredi borcunu 3 ay ertelemenin maliyeti ne kadar? Kredi kartı borcunu ertelemenin maliyeti nedir? İşte merak edilen tüm soruların cevapları…

Kredi Borçları Nasıl Ertelenir ?

Son dönemde ülkemizde de etkisini hissettiren korona virüsü salgını ekonomiyi de olumsuz olarak etkiledi. Bu nedenle yaşanan olumsuzlukların en aza indirilebilmesi için adım atan bankalar, ödeme güçlüğü olan tüketicilerin kredi ve kredi kartı taksitlerini, faiz ve anaparasını 3 ay erteliyor. Müşteri bazında 6 ay ödemesiz 12 ya da 24 aya varan vade olanağı sunan bankalar da var. Kamu bankaları ertelemelerde cari faiz oranlarını (ilgili dönem için belirlenen faiz) kullanıyor.

Ödemeler taksit ödemesiz dönemden sonra Haziran ayında başlatılıyor. Kamu bankaları erteleme döneminde oluşacak faizi diğer taksitlere bölerek ödemeyi kolaylaştırıyor. Bazı bankalar ise ilk taksitte 3 aylık dönemde oluşan faiz ödemesini talep ediyor. Taksitlerle birlikte vadeler de 3 ay ötelenmiş oluyor.

Bankaya Başvuru Yapmak Gerekiyor

Devam eden kredisi olup kredi borçlarını ertelemek isteyenler ilgili bankalarına başvuru yapmak zorundalar. Başvuru yapmayanların kredi taksit ödemeleri devam edecek. Kredi erteleme talebini bankaların internet şubesinden, mobil şubelerinden ya da telefon bankacılığı aracılığı ile de talep edebiliyorsunuz. Bizzat banka şubesine giderek erteleme talep etmek de mümkün.. Ancak bu dönemde banka şubesine gitmenizi önermiyoruz..

Erteleme Faizi Ne Kadar Oluyor ?

Kredi ya da kredi kartı borçlarını ertelemek isteyen vatandaşlar bu erteleme işlemi için uygulanacak  faizi ve toplam maliyeti merak ediyor. Bir örnek vermek gerekirse, 2019 yılı Ekim ayında, 60 ay vade ile, 20.000 Lira ihtiyaç kredisi kullanan biri mevcut durumda aylık 477.06 TL kredi taksit ödemesi yapıyor.

Bu kişi devam eden kredi taksitlerini 3 ay ötelemek istediğinde % 3,65 oranında bir faiz yükü oluşuyor. Bu da toplam 679 TL ‘ye denk geliyor. Banka oluşan faiz yükünü kalan vadeye bölebiliyor. Bu faiz yükü tüm aylara bölünürse, aylık ek ödeme miktarı 12,76 TL oluyor. Yani bu kişinin 3 ay sonra ödeyeceği kredi taksiti 489,60 Lira ‘ya yükseliyor.

Kredi Borçları Nasıl Ertelenir

Kredi Kartı Borcu Erteleme Maliyeti

Yine bu dönemde kredi kartı borcunu ertelemek isteyenler de bir miktar maliyete katlanmak zorunda kalacak. Son dönemde yapılan değişiklikle erteleme işlemi için kartınıza uygulanacak olan aylık faiz oranı % 1,25 oldu. Bu da 2000 Lira’lık bir kredi kartı borcunu 3 ay ertelemenin maliyetinin 75 TL civarında olacağını gösteriyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir