Kredi Çekecekler Dikkat !!!

Kredi Çekecekler Dikkat !!!

Yaz aylarında araba almak isteyen ya da arabasını yenilemek isteyenler bizlere Taşıt Kredisi ya da İhtiyaç Kredisi ile araba satın almanın farkını, avantajlarını ve dezavantajlarını sormaktalar. Bu yazımızda Taşıt Kredisi avantaj ve koşulları ile İhtiyaç Kredisi avantajları konusunda bilgiler vermeye çalışacağız.
.
Yeni bir araba almak isteyenler ya da mevcut arabasını yenilemek isteyenler öncelikle bankaların Taşıt Kredisi Kampanyaları ile satın alacakları otomobil firmasının anlaşmalı olduğu kredilendirme kuruluşu şartlarını iyi değerlendirmeliler. Genel olarak otomobil firmaları kendilerinden satın alınacak otomobiller için bankalardan daha uygun kredi ve taksit fırsatları sunuyorlar.
.
Ancak otomobil firmalarının kredilendirme şirketleri ya da bankalar, Taşıt Kredisi kullanabilmeniz için sizden bir miktar peşinat isteyeceklerdir. Son yasal düzenlemelere göre % 30 peşinatı olmayanlar Taşıt Kredisi kullanamıyorlar. Tabi bu oran 50.000 TL’ye kadar satın alacağınız otomobiller için geçerli. Fiyatı elli bin TL’yi aşan otomobil alımlarınızda ise bu rakamın üzerine çıkan miktarın % 50 ‘si kadar peşinat ödemek durumunda kalıyorsunuz. Bunu bir örnekle açıklarsak satın alacağınız otomobil 50000 Lira değerinde ise ödemeniz gereken peşinat 12000 TL olacak, ancak 100.000 TL değerinde bir araba almak istediğinizde ise ödemeniz gereken peşinat 40000 TL.. Yani bu rakamların üzerinde kalan miktar için Taşıt Kredisi kullanabiliyorsunuz.
.
Peki İhtiyaç Kredisi kullanarak araba almak mümkün mü? Bu tabiki mümkün.. İhtiyaç Kredilerinde bankalar size kullandırdıkları krediyi istediğiniz yerde kullanmanıza olanak sağlıyor. Siz de kullandığınız kredi ile yeni bir araba ya da ikinci el bir araba satın alabilirsiniz. İhtiyaç Kredisi‘nin avantajı Taşıt Kredisi‘nde olduğu gibi aracınızı satın alırken peşinat ödemek zorunda kalmamanız. Yani eğer bankalar nezdinde kredi puanınız yeterli ise aracın tüm tutarı kadar kredi kullanabilir ve bu para ile de arabanızı satın alabilirsiniz. Bu yöntemin bir diğer avantajı da aracınıza kredi karşılığında ipotek konulmaması.. Taşıt Kredileri‘nde satın almış olduğunuz araç üzerine rehin konulurken İhtiyaç Kredisi ile satın almalarda rehin işlemlerine de gerek kalmıyor.
.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Hasan Doğan

Hasan Doğan Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olup, özel bir şirkette finans danışmanlığı yapmaktadır. Aynı zamanda çeşitli ekonomi yayınlarına yazarlık hizmeti de veren yazarımız uluslararası pek çok yayında da adından söz ettirmiş başarılı bir ekonomisttir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir