Kredi Faiz Oranları Merkez Bankası Kararından Nasıl Etkilenir?

Kredi Faiz Oranları Merkez Bankası Kararından Nasıl Etkilenir?

Bugün piyasaların merakla beklediği Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı bugün gerçekleşti. Ajanslara son dakika haberi olarak düşen Merkez Bankası’nın faiz indirimi beklentiler yönünde gerçekleşti. Piyasaların 250 baz puan ile 450 baz puan aralığında beklediği faiz indirimi 325 baz puan olarak gerçekleşti. Peki kredi faiz oranları Merkez Bankası kararından nasıl etkilenir ?

TCMB bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını yani politika faizini 325 baz puan indirerek % 19,75 ‘ten % 16,50 ‘ye düşürdü. Yeni başkan Murat Uysal başkanlığında 2. toplantısını yapan MB Para Politikası Kurulu, politika faizini 3,25 puan aşağı çekerek % 19,7 5’ten % 16,50 ‘ye indirdi.

Merkez Bankası Faiz İndirmeye Devam Mesajı Verdi

Merkez Bankası (TCMB), geçtiğimiz Temmuz ayında politika faizini % 4,25 puan indirerek % 24 oranından % 19,75 ‘e çekmişti. Son 4,5 yıllık aranın ardından ilk kez faiz indirimi gerçekleştiren Merkez Bankası’nın bu kararına piyasalar da olumlu yönde tepki vermişti.

Dolar İlk Tepki Olarak Düşüşe Geçti

Merkez Bankası’nın bugün açıklamış olduğu faiz indirimi kararı öncesi 5,75 TL seviyesinde işlem gören dolar kararın ardından 5,66 seviyesine geriledi. Kararla birlikte Euro 6,2754 TL seviyesine, İngiliz Sterlini ise 6,9971 TL seviyesine düştü. Kararla birlikte altın da % 1,37 oranında düşerek gram altın 273,1194 TL seviyesine geriledi.

Merkez Bankası’nın Faiz İndirimi Kararı Açıklaması

Merkez Bankası tarafından bugün açıklanan faiz indirimi kararı ile alakalı Para Politikaları Kurulundan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı;

” Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Yılın ilk yarısında net ihracatın büyümeye katkısı devam ederken, yatırımlar zayıf seyrini korumuş, özel tüketim kademeli olarak katkısını artırmıştır. Küresel büyüme görünümündeki zayıflamaya rağmen, rekabet gücündeki gelişmelerin etkisiyle mal ve hizmet ihracatı artış eğilimini sürdürmekte, özellikle turizmdeki güçlü seyir doğrudan ve bağlantılı sektörler kanalıyla iktisadi faaliyeti desteklemektedir. Öncü göstergeler iktisadi faaliyetin sektörel yayılımının bir miktar iyileştiğine işaret etmektedir. Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir. Büyüme kompozisyonu dış dengeyi olumlu etkilemektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir.

Dünya Genelinde Para Politikaları Genişleme Yönünde

Yakın dönemde küresel iktisadi faaliyetin zayıflaması ve enflasyona dair aşağı yönlü risklerin belirginleşmesiyle gelişmiş ülke merkez bankaları para politikaları genişleyici yönde şekillenmeye başlamıştır. Bu durum gelişmekte olan ülke finansal varlıklarına yönelik talebi ve risk iştahını desteklemekle birlikte, korumacılık önlemlerinin ve küresel ekonomi politikalarına dair diğer belirsizliklerin gerek sermaye akımları gerekse dış ticaret kanalıyla oluşturabileceği etkiler yakından takip edilmektedir. ”

Kredi Faiz Oranları Merkez Bankası Kararından Nasıl Etkilenir

Kredi Faiz Oranları Merkez Bankası Kararından Nasıl Etkilenir?

Merkez Bankası ‘nın geçtiğimiz son toplantısında faizleri % 19,75 ‘e indirmesinin ardından bankalar da kredi faizlerini indirmeye başlamıştı. İlk olarak Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank başta olmak üzere pek çok banka başta konut kredisi faiz oranları olmak üzere tüm kredi faizlerinde indirime gitmişti. Merkez Bankası tarafından bugün tekrar yeni bir faiz indirimi yapılması sonrasında bankaların başta konut kredisi olmak üzere tüm kredi çeşitlerinde indirime gitmeleri bekleniyor. Yani önümüzdeki günlerde de bankalardan sık sık faiz indirimi haberleri duymaya devam edeceğiz.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir