Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları Değişti

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları Değişti

Kredi kartı asgari ödeme oranları değişti.. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ‘ndan kredi kartları ile alakalı bir değişikliği geldi. Kredi Kartları ve Banka Kartları hakkında Yönetmelik ‘te değişikliğine giden Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, daha önce limite göre belirlenen asgari ödeme oranları ile ilgili değişiklik yaptı. İşte BDDK’nın o kararı ve yapılan değişiklikler..

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları Değişti

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından son dakika kredi kartları açıklaması geldi. BDDK, Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik ‘te değişikliğe gitti. Resmi Gazete ‘de yayımlanan bu değişikliğe göre önceden limite göre değerlendirilen asgari ödeme tutarlarında güncelleme yapıldı.

Bundan sonra kredi kartına 1 yıldan fazla sahip olanlar asgari tutarın dönem borcunun % 30 ‘undan, yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren 1 yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun % 40 ‘ından aşağı borç ödemesi yapamayacak. Ayrıca bankalar bu şartların altında olmayacak şekilde yeni asgari ödeme tutarı belirleyebilecekler.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Oranları Değişti

Değişiklik Resmi Gazetede Yayımlandı

Bugün Resmi Gazete ‘de yayımlanan değişiklik şu şekilde:

MADDE 1 – 10 Mart 2007 tarihli ve 26458 sayılı Resmî Gazete ‘de yayımlanan Kredi Kartları ve Banka Kartları Hakkında Yönetmeliğin 17. maddesinin üçüncü fıkrasının (e) bendi ile 5. fıkrasının (h) bendi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

e) Ödenmesi gereken asgarî tutarın dönem borcunun % 30 ‘undan ve yeni tahsis edilen kredi kartlarında kullanım başlangıcı tarihinden itibaren 1 yıllık sürenin dolmasına kadar dönem borcunun % 40 ‘ından aşağı olamayacağı.” şeklinde değiştirildi.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir