Kredi Karti Borcu Olanlara Iyi Haber

Kredi Karti Borcu Olanlara Iyi Haber

BDDK Başkanı Tevfik bilginin de ifade ettiği gibi ülkemizde kredi kartı borçları içinden çıkılmaz bir hale doğru gidiyor. Kredi kaerlarına biliçsizce yüklenen pek çok vatandaşımız, şimdi kartlarının her geçen gün katlanan borçlarını ödeyebilmek için her yolu deniyor.

Bankaların da bir dizi toplantıdan sonra kredi kartı çıkmazı için bir dizi eylem planı hazırlığı içerisinde olduğunu duyuyorduk finans piyasalarından. Ancak ilk somut çözüm yöntemi ve uygulama şekli bugün piyasalarda duyuldu. Bir bankacının yaptığı belirtilen açıklamalarda kredi kartı borçları dondurularak tüketici kredisine çevrilecek deniliyor.

Günü geçmiş kredi kartı borçlarında yüzde 4-5 civarında olan faiz oranı böylelikle yüzde 1,5 civarına düşmüş olacak. Ayrıca borç toplamı için 36 aya kadar vade seçeneği uygulanabilcek.

Birden fazla bankadak aldığı kredi kartlarını sorumsuzca kullanarak asgari ödeme tutarlarını bile ödemekte güçlük çeken pek çok insanımız bulunmaktaydı. Örneğin 10.000 TL lik kredi kartı borcu bulunan birinin aylık kartlarına yapması gereken asgari ödeme tutarı 2.000 TL idi. Bu miktarı ödemekte insanları sıkıntıya sokmaktaydı elbette.

Eğer bahsedilen çözüm paketi gerçekleştirilirse aynı borca sahip bir vatandaşımız aylık yaklaşık 379 TL lik ödemelerle 36 ayda ödeyecek. Böylece yüksek faizlerle borcun katlanması da önlenmiş olacak.

Bu çok güzel gelişme hakkında araştırmalarımızı sürdürecek ve olumlu haberleri sizlere duyurmaya devam edeceğiz. Şimdilik kulağımıza gelen bilgilere göre tek bildiğimiz uygulamanın bir kamu bankasında kısa zaman içinde başlayacağı.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

1 Comment

  1. Yasal takibim var kredi kullanmak istiyorum nasıl kullanabilirim otuz bine ihtiyacım var bana yardımcı olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir