Kredi kartı faizi yüzde 1.5'e inecek

Meclis Adalet Komisyonu, Türk Ticaret Yasası’na ekleyeceği bir maddeyle faizleri düşürecek

Meclis Adalet Komisyonu, kredi kartı faizlerini tüketici kredisi faizine endeksleyecek bir düzenlemeye hazırlanıyor. Düzenleme yasalaşırsa, kart faizleri yarıdan daha fazla düşecek. Kredi kartlarına yüksek faizler ödemek zorunda kalan tüketiciler için Meclis’ten yeni bir düzenleme geliyor. Türk Ticaret Yasa Tasarısı’na eklenecek bir hüküm, kredi kartı kullanıcılarının ödedikleri faizleri yarıdan daha fazla düşürecek.

Meclis görüşecek
Önümüzdeki günlerde Meclis Genel Kurulu’nda ele alınması beklenen tasarıda önergelerle yapılacak değişiklikler netleşmeye başladı. Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet İyimaya’nın üzerinde çalıştığı önerge, kredi kartı kullanıcılarına rahat nefes aldıracak. Hazırlanan önergeye göre, kredi kartları faiz oranları tüketici kredilerine endekslenecek. Yani aylık kredi kartı faiz oranı, tüketici kredisi faiz oranlarını geçemeyecek.

Ne değiştirecek?
Yüksek kredi faiz oranlarını aşağı çekmek için birkaç yıl önce bir düzenleme yapıldı. Kartlara uygulanabilecek en yüksek faiz oranını belirleme yetkisi Merkez Bankası’na verildi. Merkez Bankası, en son kredi kartları için azami akdi faiz oranını yüzde 4.93, gecikme faizini de yüzde 5.68 olarak açıkladı. Bankalar tüketici kredilerine aylık yüzde 1.5-2 arasında faiz uyguluyor. Yasa çıktığında kartlara uygulanan faizler bu oranları aşmayacak.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir