Kredi Kartı Olanlara Güzel Haber

Kredi Kartı Olanlara Güzel Haber

Kredi kartı olanlara güzel haber Visa Türkiye ‘den geldi. Kullanıma sunulduğundan bu yana büyük kolaylık sağlayan ve dünya genelinde kullanımı hızla yaygınlaşan kredi kartlarında güvenlik sorunlarına da çözüm bulunuyor. Gelişen teknoloji ile kredi kartı teknolojileri de hızla gelişiyor. Son birkaç yılda en fazla siber saldırılar ve diğer nedenlerle oluşan güvenlik riskleri üzerinde çalıştıklarını ifade eden Visa Türkiye CEO ‘su Merve Tezel, işlem doğrulama sistemleri ve kimlik bilgilerini geliştirdiklerini belirtti.

Kredi Kartı Olanlara Güzel Haber

Visa Türkiye CEO ‘su Merve Tezel, Token (tokenization) adı verilen bir sistem geliştirildiğini, bu sistemin Türkçe’sinin şifreleme olarak ifade edilebileceğini söyledi. Bu yeni sistem ile herhangi bir iş yerinde kredi kartıyla işlem yapıldığında gerçek kart numarası gizleniyor. İşlem sırasında görülen numaranın sadece o işlemde kullanılan ‘yalancı’ bir kart numarası olacağını belirtti. Merve Tezel açıklamalarını şöyle sürdürdü:

” En basiti şöyle; kartınızı bir işlem için bir yere veriyorsunuz. Kart çalınsa, kaybolsa veya unutulsa, bir şey olsa sonuçta kartınızı kapatacaksınız, bir risk oluşacak. Token diye yalancı bir kart numarası, sanal kart numarasına benziyor ama siz bir iş yerine gittiniz, sadece o iş yerinde geçerli. Veya sadece mobil işlemde geçerli olacak. Özel, yalancı bir kart numarası. Arka tarafta gerçek kart numaranıza bağlı bir kart numarası. Bir şey olursa gerçek kart numaranıza hiç bir şey olmuyor. Onu kapatıp yenisini açıyoruz. Tokenlerle hiç bir zaman gerçek kart numarasını açık etmeden çalışabilecek bir alt yapı geliştiriyoruz. Türkiye’ye de gelecek inşallah. Amerika, İngiltere ve Avrupa’nın pek çok ülkesinde var. ”

Özel Harcamaların % 38 ‘i Kredi Kartı ile Yapılıyor

Özel harcamaların % 38 ‘nin kartla yapıldığını söyleyen Visa Türkiye CEO ‘su Tüzel, “Türk kart hamili kartı çok seviyor. Kartın geçmediği çok az alan var” ifadelerini kullandı.

Tezel, dijital dünya ile kart sistemlerinin birbirini etkilediğini belirterek “Dijital dünya 90 ‘larda başlayıp, 2000 ‘lerde iyice kayda değer hala geldi. Artık herhangi bir işletmenin dijital bacağının olmazsa olmazı haline geldi. Çünkü bazı şeyleri sadece online alabiliyorsunuz. Ticaretin ödemeler ile birleşmediği noktada ticaret olmaz” şeklinde konuştu.

Kredi Kartı Olanlara Güzel Haber

Temassız Kredi Kartında Geride Kaldık

Türkiye’nin temassız kredi kartlarında istenilen gelişmeyi göstermediğini söyleyen Tezel, “Temassız kartta geri kaldık. Polonya’da temassız kredi kartı kullanım oranı % 80. Biz bu konuda istediğimiz ilerlemeyi gösteremedik” dedi.

Visa Türkiye CEO ‘su Merve Tezel, kart harcamalarının % 18 ‘inin e-ticaret olduğunu ifade ederek bunun % 30 ‘lara gelmesinin çok sürmeyeceğini belirtti. Tezel, kredi kartlarının en çok sanal marketler, online pazar harcamaları, seyahat, içerik sağlayıcılar, giyim, sinema ve BES ödemelerinde kullanıldığını kaydetti.

Visa Türkiye CEO ‘su Merve Tezel, Paramı Yönetebiliyorum Proje ‘sinde onuncu yılı geride bıraktıklarını belirterek 1 milyon 400 bin kişiye birebir eğitim verildiğini söyledi. Projenin 27 bankanın desteğiyle yürütüldüğünü ve çok ortaklı bir yapısı olduğunu belirten Merve Tezel, başarılı olmasında Visa, Habitat ve UNDP (Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı) işbirliğinin etkili olduğunu ifade etti.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir