Kredi Kartında Asgari Ödeme Tuzağına Dikkat

Kredi Kartında Asgari Ödeme Tuzağına Dikkat

Kredi kartı kullananların çoğunlukla bilmediği bir borç sorunu oluştu. Kredi kartlarını kolay bir ödeme vasıtası olarak gören toplumun büyük çoğunluğu bankaların tuzaklarına düşüyor. Kredi kartında asgari ödeme ise bu tuzakların başında geliyor. Bilinçsizce kullanılan kredi kartları ise kart sahiplerini borç batağına sürüklüyor. Peki, kredi kartı kullanımında dikkat edilmesi gereken noktalar neler? Ay sonunda kredi kartı ekstrelerinin asgari tutar ödemelerini gerçekleştirmenin ne gibi eksileri ? Kredi kartı ödemelerini gerçekleştirirken hiç faiz ödememek mümkün mü? İşte kredi kartlarının kullanımı ile alakalı mutlaka sizi de ilgilendiren çok önemli püf noktaları..

Kredi Kartında Asgari Ödeme Tuzağına Dikkat

Türkiye’de son 30 yılda kredi kartları hızla yaygınlaştı ve hayatımızın her alanına girdi. Bugün itibari ile ise ülkemizde toplamda 60.000.000 adetten fazla kredi kartı kullanımda. Banka kartları ya da kredi kartı ile alışveriş vergi kaçağının önlenmesi ve ekonominin kayıt altına alınması bakımından oldukça önemli. Bireysel anlamda da pek çok avantajlar sağlıyor kredi kartları.. Hatta pek çok ülkede olmayan taksit fırsatları ve avantajlar da sağlıyor. Ancak bilinçli kullanmak şartı ile…

Kredi Kartında Sıfır Faiz Mümkün mü ?

Peki bankaların tuzaklarına düşmeden ve faiz ödemeden kredi kartı kullanmak mümkün mü? Bu sorunun cevabı elbette mümkün.. Ancak bunun için ödeyebileceğiniz kadar harcama yapmanız şart.. Ay sonunda kredi kartı ekstreniz geldiğinde “dönem borcunun” tamamını ödemeniz halinde sıfır faiz ile kredi kartı kullanmanız mümkün olacaktır.

Bu konuda millet olarak en büyük sorunumuz kredi kartını bir ödeme aracı olarak değil bedava alışveriş aracı olarak görmemiz. Bu nedenle de elma almak amacı ile girdiğimiz marketten, kredi kartımızla bir de yatak örtüsü alıp çıkıyoruz. Halbuki o an yatak örtüsü ihtiyacımız yok. Ya örtünün rengini beğenmişiz ya da desenini.. Ancak bu alışverişimiz bizim için tamamen gereksiz..

O an cebimizden nakit para çıkmadığı için bu alışverişi karşılıksız yaptığımızı düşünüyoruz. Halbuki gelecek ay alacağımız maaşımızı da şimdiden harcadığımızın farkına varamıyoruz. Peki bunun önüne nasıl geçebiliriz?

Kredi Kartı Borçlarından Nasıl Kurtulurum ?

Şimdi herkesin yukarıdaki soruyu samimiyetle sorduğunu ve gerçekten kredi kartı borçlarından kurtulmak istediğini biliyoruz. Öyleyse bunun için bir adım atıp, kredi kartları ile bu ay sonunda ödeyebileceğiniz kadar alışveriş yapalım. Yani ödeyebileceğimiz kadar alışveriş yapalım ve ay sonunda da harcadığımız tutarın tamamını ödeyelim.

Mutlaka, sağlık gibi hesapta olmayan harcamalarımız her zaman olabilir, o zaman kredi kartı bir güvence halini de alıyor. Ama eğer kendimizi sınırlarsak, yani ödeyebileceğimiz kadar harcarsak israftan da kurtulmuş olacağız.

Asgari Ödeme Tuzağına Dikkat

Kredi kartı harcamalarımıza ilişkin bankalar karşımıza çok cazip bir seçenek sunuyorlar. Aslında bu cazip bir seçenek değil tamamen bir tuzak.. O tuzak tam bir ifade ile Asgari Ödeme.. Bankaya olan borcunuzun bir bölümünü ödeyerek borcunuzun ertelenmesi imkanı size sunuluyor. Harcadığınız 5.000 TL yerine 1.500 TL ödemek size de cazip geldiği için aslında 3.500 Lira daha borcunuzun olduğunu unutup, bunu ödüyorsunuz. Bu adımla siz de artık faiz sarmalının içine de girmişsiniz demektir.

Kredi kartlarına asgari ödeme tutarını ödeyerek aslında farkına varmadan bankadan kredi kullanmış oluyoruz. Üstelik günlük işleyen faiz sistemi ile… Faiz oranı ise son indirimle birlikte aylık % 2.15. Geciktirirseniz de % 2.65 faiz sizi bekliyor.

Kredi Kartı Borçları Ödenemez Hale Geliyor

Ay sonu gelen ekstrelerin asgari tutarlarını ödeyerek 4 – 5 ay harcamalarınıza devam etmeniz halinde ciddi bir borç yükü altına girdiğinizi göreceksiniz. Siz de bu durumda iseniz elinizden geldiğince asgari ödeme tutarından fazlasını ödeyerek son ödeme tarihini beklemeden borcunuzu bir an önce kapatmaya çalışın. Çünkü faizler günlük işletiliyor.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Emre Solmaz

Emre Solmaz 4 yıllık maliye bölümü mezunudur, Yazarlık hayatına bu işe ilgi duymaya başladıktan sonra atılmaya karar vermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir