Kredi Ödemeleriniz Gecikirse Ne Olur?

Kredi Ödemeleriniz Gecikirse Ne Olur?

Kredi ödemeleri aksi durum belirtilmediği takdirde kredilerin bankadan alındığı tarihten sonraki ilk ödeme döneminde başlar. Ödemeler için belirlenen tarihlerde kredilerin ödemesi gerçekleşmelidir.  Ödemelerin gecikmesi veya hiç yapılmaması kredi kullanıcıları için pek çok sorun ortaya çıkarabilir.

kredi-odemelerinde-gecikme.jpg

Gecikme Faizi Ödemesi

Kredi ödemelerinin gecikmesi ilk olarak kredi gecikme faizi ödenmesine neden olur. Kredi gecikme faizi için mevzuatta belirlenmiş bir üst limit bulunuyor. Çoğu banka bu üst limiti kullanarak faize ekleme yapmaktadır. Bu ekleme kredi faiz oranı ile bankanın belirlediği gecikme faizi oranı çarpılarak belirlenir. Gecikme faizi miktarı kredinin faiz oranına eklenir ve ödeme sırasında bu faiz müşteriye yanıstılır. Ödemenin geç yapıldığı gün sayısı da ödenecek tutara etki eder.

Kredi Notunda Düşüş

Kredi taksidinde gecikme yaşanan süre kredi notu üzerinde de etkili olacaktır. Eğer kredi taksidi 1 gün gecikirse bu gecikme herhangi bir sorun yaratmaz. Fakat bu gecikmelerin kredinin her taksidinde olmaya başlaması kredi notunda düşüşe sebep olacaktır. Kredi notu; finansal geçmişi değerlendiren risk raporuyla belirlenir ve geç ödemeler bu raporda olumsuz etki yaratır.

kredi-odemesi-gecikirse-ne-olur.jpg

Bankaların Hukuki Yollara Başvurması

Bankalar kredi ödemelerinin gecikmesi ile ilgili müşteriler üzerinde belirli şartlarla yaptırımlara sahiptir. Hukuki süreçlere kadar varabilen bu işlemler müşterinin davranışlarına göre belirleniyor. Kredi taksidi 1 kere ödenmediği takdirde banka bildirimde bulunur. Kişi diğer taksit dönemine gelindiğinde 2 taksidi birden ödeyerek herhangi bir sürecin başlamasının önüne geçebilir.

Kredinin iki taksidi ödenmediği durumda banka müşterisinin adresine ihtar çekerek kredi borcunu ödemesi konusunda bildirimde bulunur. Bu ihtara uyup bankayla iletişime geçip borcunu kapatan veya yeniden yapılandıran kişi için herhangi bir hukuki yaptırım gerçekleşmez. Fakat ödemeyi geciktirme süresi 2 ayı geçtiği için bu gecikme finansal geçmişe yansıyacaktır.

İhtarname belgesindeki süre dolduğu halde ödeme yapmayan kişiler ve 3 kredi taksidini ödememiş kişiler için bankalar hukuki süreç başlatırlar. Haciz ve icra işlemleri bu sürecin önemli bir parçasıdır. Bu süreçte banka kredinin tamamını müşteriden talep edebilir. Ayrıca kredi için yeniden yapılandırma seçeneği tercih edildiğinde de dikkatli olunmalıdır. Yeniden yapılandırılmış kredi borcu ödenmezse banka hukuki süreç başlatma hakkına sahiptir.

Benzer İçerikler

Yazar Hakkında: Meral Yıldız

Meral Yıldız Yıldız Teknik Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu olup tam zamanlı olarak sitemizde editörlük hizmeti yürütmektedir. Ekonomi ve Kripto Paralar konusunda oldukça deneyimlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir